Předprodej vstupenek na Smetanovské dny 2020 bude zahájen v pondělí 2. prosince

Rok 2020 přinese všem milovníkům hudby, literatury, divadla a výtvarného umění velký kulturní svátek již počtyřicáté. Smetanovské dny, festival pojmenovaný po této významné české osobnosti již zprostředkoval řadu pozoruhodných uměleckých počinů a za dobu své existence se významně zapsal do tradic města Plzně. Jeho pořadatelem je od roku 2013 Plzeňská filharmonie, avšak na dramaturgii částečně spolupracují instituce regionální i republikové.

Festival bude slavnostně zahájen 27. února 2020 v Měšťanské besedě koncertem s názvem Osudové okamžiky, na němž za doprovodu Filharmonie Hradec Králové dirigované Ronaldem Zollmanem vystoupí jako sólista vynikající houslista Nikita Boriso-Glebsky.

„Nadcházející 40. ročník festivalu se ponese i v duchu výročí 250 let od narození Ludwiga van Beethovena, které se stává jedním ze stěžejních témat tohoto festivalového ročníku. Proto bude součástí programu festivalu i „Souborné provedení jeho smyčcových kvartetů“. V této souvislosti je pro návštěvníky na tuto šestici komorních koncertů v Domě hudby připraveno zvláštní samostatné „beethovenské“ předplatné v ceně 990,-Kč. Uměleckým garantem tohoto projektu je violoncellista Michal Kaňka, pro interpretaci jsme oslovili významná kvarteta tuzemské i zahraniční scény.“ říká ředitelka Plzeňské filharmonie a festivalu Smetanovské dny Lenka Kavalová.

Beethovenova hudba zazní také v podání Smetanova tria a téma „Bedřich Smetana a historie festivalu“ se promítne především ve vzpomínkovém komponovaném pořadu s významnými hosty a interprety. Důstojný prostor zaujme také večer koncertního melodramu, uspořádaný ve spolupráci se Západočeským hudebním centrem, Společností Zdeňka Fibicha a Melodramfestem. Umělecký přednes Terezy Kostkové a Zbyňka Meduny je rozhodně zárukou kvality.

Festival opět přivítá Svatopluka Schullera, vystoupí pianisté Anne Queffélec a Miroslav Sekera, barytonisté Ivan Kusnjer a Roman Janál, Balkansambel, Pacora Trio či Plzeňský dětský sbor. Děti se budou moci pobavit i při interaktivním zábavném pořadu Filharmoníček a ztracená písnička.

Na večeru nazvaném Romantické Rusko zazní v podání houslisty Milana Al-Ashhaba, laureáta Čajkovského soutěže v Moskvě, houslový koncert Petra Iljiče Čajkovského a Plzeňská filharmonie provede pod taktovkou Tomáše Braunera Borodinovu druhou symfonii, zvanou Bohatýrská.

Fanoušci hudební historie si přijdou na své například při přednášce Jindřicha Bečváře na téma Život a dílo Josefa Františka Smetany v prostorách Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje nebo na výstavách v Západočeském muzeu, Západočeské galerii nebo Studijní a vědecké knihovně.

I v roce 2020 bude pokračovat tradiční partnerství festivalu s Divadlem J. K. Tyla. Do dramaturgie festivalu byla zařazena opera Carmen Georgese Bizeta a hra R.U.R. Karla Čapka. Obě tato představení zohledňují významná výročí.

V rámci tradičně široké dramaturgie festivalu bude jeho součástí i 40. plzeňské mezioborové sympozium, pořádané Ústavem dějin a umění Akademie věd ČR ve spolupráci se Západočeským muzeem a Západočeskou galerií v Plzni. Tématem sympozia je tentokráte motto „Od práce k zábavě: Volný čas v české kultuře 19. století.“

Zdroj: Plzeňská filharmonie

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *