Prázdninová štafeta 2021: Anna a Lenka Fránovy a Michal Baloun pokřtí rodinku chvostanů

Absolutních vítězů Prázdninové štafety 2021 je letos víc. Tedy přesně tři. Tolik soutěžících totiž navštívilo všech jednapadesát turistických cílů, které letní putování nabízelo. Stejně jako loni čekají absolutního vítěze křtiny vzácného zvířete v plzeňské zoo. Anna a Lenka Fránovy a Michal Baloun pokřtí v pavilonu Amazonie celou rodinku chvostanů bělolících. O přesném termínu křtin budeme včas informovat.

Letošní Prázdninová štafeta po turistických cílech Plzeňského nabídla jednapadesát turistických cílů, mezi nimiž byly hodně známé památky, hrady a zámky, ale také nové naučné stezky, rozhledny či zajímavé přírodní útvary.  A protože řada rodin musí po pandemii šetřit více, než v jiných letech, zařadili pořadatelé do soutěže víc míst bez vstupného. Už v předchozích ročnících měly o soutěž zájem i děti ze sousedních regionů, zařadila Štafeta nově i „ochutnávky“ turistických cílů právě u sousedů v jižních a středních Čechách, na Karlovarsku a v bavorském příhraničí.

Letošní léto v Česku (podobně jako to loňské) prožilo mnohem víc lidí než jindy. A bylo to poznat i na Prázdninové štafetě s číslem ročníku 18. O rodinné výlety a o soutěž lákající na zajímavá místa Plzeňského kraje byl letos větší zájem než jindy.

Sluší se představit rodinku chvostanů bělolících, kterou čekají křtiny. V pavilonu Amazonie zoo chová kromě pěti druhů drápkatých opic i dva druhy větších tzv. novosvětských primátů. Jedním z nich je poměrně bizarně vyhlížející chvostan bělolící.
Tito jihoameričtí primáti, jejichž potravu ve volné přírodě tvoří z více jak 60 % jádra a semena, dále pak ovoce, listy nebo drobní bezobratlí, jsou typicky dichromatickým druhem. To znamená, že samce a samici lze od sebe rozpoznat na základě jejich výrazně odlišného zbarvení. Zatímco samice jsou poměrně nevýrazně, šedohnědě zbarvené, samce charakterizuje uhlově černá srst s výrazně kontrastní, světlou obličejovou částí, podle níž tyto opice získaly i své druhové jméno – bělolící. Mláďata samčího pohlaví se rodí stejně zbarvená jako samice, avšak v průběhu dospívání nabývají samčího vzezření.

Foto: Vojtěch Smolík

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *