Práce studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara se dostanou do pražského Klementina

Iniciály – společný projekt ateliérů Grafický design a vizuální komunikace a Didaktická ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni vznikal pod vedením pedagogů Kristiny Fišerové, Renáty Fučíkové a Rostislava Vaňka. Od 29. 3. 2023 vybrané práce vystaví v Praze Národní knihovna České republiky.

„Iniciála patří od nepaměti k ušlechtilé knižní kultuře a k historii krásné knihy. Je prvním písmenem slova, výrazně odlišeným od ostatního textu velikostí i zpracováním. Iniciála byla i zadáním pro studenty dvou ateliérů plzeňské Sutnarky. V Galerii Klementinum velmi rádi vystavíme vybrané práce,“ sděluje Martina Košanová, tisková mluvčí NK ČR.

Mnohde byla iniciátorkou ilustrátorka nebo ilustrátor, jinde grafický koncept. Přístupy k zadání byly různé, stejně tak hledání ideálního propojení prvního písmene s textovým blokem. Způsobů, jak vytvořit iniciálu, je celá řada, vždy však musí souznít s celkovou úpravou publikace. V některých případech byl přístup studentů minimalistický a na iniciály aplikovali přísně geometrický řád, jindy bohatě dekorativní s propracovanými detaily. Nechybí ani abstraktní pojetí, kresba či kaligrafie, jednotlivé práce však vždy plní funkci estetickou a optickou.

„Při meziateliérové spolupráci jsme hledali symbiózu volného ilustrátorského projevu s typografií, která plní nejen informativní cíle, ale i estetickou funkci. Studenti z ateliéru Didaktické ilustrace a ateliéru Grafický design a vizuální komunikace vytvořili dvojice a společně si vybrali literární předlohu, u které se zaměřili na úvodní iniciálu – počátek celé knihy nebo kapitoly. Někde výrazné první písmeno navazuje plynule na text, jinde se jedná o ryze experimentální pojetí úkolu. Někteří autoři zvolili jako základ své práce samostatnou ilustraci osobitého charakteru doplněnou decentní typografií, jiní pracovali s přísně konstruovanými geometrickými literami. Magisterští studenti ateliéru Grafický design a vizuální komunikace úkol rozšířili o iniciály vytvořené pouze počítačovou technologií,“ říká Kristina Fišerová z ateliéru Grafický design a vizuální komunikace, jehož magisterský stupeň vede společně s prof. Rostislavem Vaňkem.

Na výstavě naleznete práce těchto studentek a studentů: Aneta Balínová, Barbora Theodora Černická, Anastasiia Dedulina, Agáta Dokoupilová, Ina Dubava, Dayana Grigoryan, Michaela Kamišová, Barbora Kramná, Vanda Fabienne Kyzlinková, Valeria Ledenava, Vojtěch Liebl, Anna Lukášová, Anna Marie Rebeka Mišterová, Aneta Navrátilová, Klára Pavlovcová, Tereza Piskláková, Michaela Řitičková, Kateřina Svobodová, Filip Šenkeřík, Monika Škodová, Barbora Truhlářová, Dominik Tyl, Jana Valdmanová, Bohumil Vašák, Anežka Velinská, Kristýna Zálabská.

Výstava v Galerii Klementinum potrvá do 7. 5. 2023. Vstup je volný.

Zdroj: Národní knihovna ČR

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *