Poslední šance vidět výstavu nejlepších staveb Plzeňského kraje je na hlavním nádraží v Plzni

Putovní expozice fotografií děl, která letos soutěžila o titul Stavba roku Plzeňského kraje, je ode dneška k vidění na své závěrečné zastávce. Dvacet panelů umístěných ve vestibulu plzeňského hlavního nádraží představuje jednotlivé stavby spolu s hodnocením odborné poroty. Přestavba osobního nádraží a mostů v Mikulášské ulici získala v letošním ročníku soutěže Čestné uznání poroty. Další železniční stavba, modernizace trati Rokycany – Plzeň, v soutěži zvítězila a odnesla si titul Stavba roku Plzeňského kraje 2018.

Výstava od července putovala po Plzeňském kraji, aby představila díla, která se ucházela o titul Stavba roku Plzeňského kraje a další ceny. Všech 32 soutěžních staveb, z toho 20 nominovaných a 13 oceněných, už mohli vidět lidé v Plané, Stříbře, Klatovech, Dobřanech a budově ZČU v Plzni. Od 3. prosince do 5. ledna budou fotografie s uvedeným hodnocením odborné poroty umístěny v horním vestibulu hlavního nádraží v Plzni.

„Mám radost, že nejpovedenější stavební díla Plzeňského kraje díky výstavě fotografií na tak frekventovaném místě osloví mnoho lidí nejen z našeho regionu, a to v době adventu a vánočních svátků,“ řekl Stephan Kronmüller, jednatel Eurosoftware, s.r.o., který je partnerem soutěže.
Právě osobnímu nádraží bylo za přestavbu zahrnující přemostění Mikulášské ulice uděleno Čestné uznání v soutěži Stavba roku Plzeňského kraje. Odborná porota ocenila vysoce profesionální provedení a logistiku prováděných prací, probíhajících při neomezeném provozu železniční dopravy. „Jedna z hlavních staveb modernizace železničního uzlu Plzeň, provozně, časově i technologicky náročná, proběhla s minimálními dopady na páteřní železniční a silniční dopravu včetně linek MHD,“ zdůvodnil rozhodnutí odborné poroty její předseda Miloslav Michalec.

Vítězný titul Stavba roku Plzeňského kraje v kategorii dopravních a inženýrských staveb získala také další součást plzeňského železničního uzlu. Modernizace trati Rokycany – Plzeň byla oceněna za vysoce profesionální provedení a za jemné zasazení významné dopravní stavby do krajiny. Porota zároveň vyzdvihla zvýšení technických parametrů železniční tratě, komfortu pro cestující a bezpečnosti železničního provozu. Investorem obou oceněných dopravních staveb byla Správa železniční dopravní cesty.

„Velmi nás těší, že velké stavby, které souvisejí s modernizací plzeňského železničního uzlu, byly nominovány v soutěži a navíc získaly ocenění,“ uvedla Radka Pistoriusová, vedoucí tiskového oddělení Správy železniční dopravní cesty. „Díky železničnímu projektu Rokycany – Plzeň, jehož součástí je nejdelší tunel v České republice, se zkrátila cestovní doba z Plzně do Rokycan a do Prahy. Po roce provozu můžeme konstatovat, že cestujících, kteří bonus této stavby využívají, přibylo.“

Přínosy pro cestující má i přestavba plzeňského hlavního nádraží. „Pro moderní a rychlejší železniční dopravu byla  významná i druhá z oceněných staveb SŽDC, tedy rekonstrukce chebského zhlaví a přestavba mostů Mikulášská. Z pohledu cestujících byla však nejdůležitější s tím spojená rekonstrukce nástupišť a jejich zastřešení, přístup na nástupiště včetně výtahů a eskalátorů a vybudování nového podchodu ve východní části nádraží,“ dodala Radka Pistoriusová.

Zdroj: Stavba roku

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *