Po Nákří se proháněly originální masopustní maškary. “Kolečko” tančili Apačové, Keltové, nebo mušky Lihomilky

V Nákří na Českobudějovicku byla v sobotu 22. února k vidění zcela originální, pro tuto obec ovšem zcela tradiční, masopustní koleda. Kdo by čekal pro jižní Čechy obvyklou růžičkovou, mečovou, či slaměnou koledu, čekal by zde marně. V Nákří totiž typické „kolečko“ netančí „mládenci“, ale třeba Apačové, Keltové, nebo mušky Lihomilky.

„Rozhodně nejde o žádný novodobý výstřelek. Před třinácti lety, kdy jsme masopust  obnovili, jsme navázali na jeho původní historickou podobu. Její zvláštností je, že každý a to včetně dětí, přijde v masce, kterou si sám vybere. Objeví se tak ledaskdo a ledacos. Nemáme žádná omezení. Do poslední chvíle tak vlastně nikdo neví, jaké masky se objeví,“ vysvětlil formu zdejší masopustní koledy starosta Nákří Miloslav Jodl. Sám v masce středověkého rytíře.

Přibližně osmdesátka kostýmovaných koledníků se sešla v půl jedenácté před místním hostincem. Tam jim starosta předal symbolický klíč od obce a povolil koledu. Následovalo svolení hostinské s večerní veselicí a v jedenáct hodin se průvod koledníků vydal na cestu po zhruba osmi desítkách domů v obci. Před každým čekalo účastníky koledy pohoštění.

„Kostýmovaných koledníků rok od roku přibývá. Zatímco prvního obnoveného ročníku se zúčastnilo jednadvacet dospělých a dvě děti, nyní se začíná jejich počet pomalu blížit stovce,“ poznamenal Jodl. Obec proplácí každému z koledníků náklady na pořízení, či zapůjčení kostýmů až do výše 300 korun.

Rozdíl mezi lidovou klasikou a nákeřským originálem, byl viditelný na první pohled. V koledě se místo tradičních „růžičkových“ mládenců, matky, hejtmana, rychtáře, konšelů, tancmajstrů, židů atd., objevily divoženky, muži v černém, už zmínění Apačové, Keltové a mušky Lihomilky. S nimi rytíř, smrtka, farář, egyptská královna Kleopatra, zajíci, kovbojové, trestanci, princezny. Nechyběla ani Bosana ze Tří veteránů, flyboy Eda – prostý pobíječ much a další postavy. O hudební doprovod se postaralo trio hejkalů. Dvě heligonky a virbl.

Nákeřský masopust završila od 17 hodin veselice v obecní hospodě spojená s vepřovými hody a vyhodnocením nejlepších masek.

Nákří leží zhruba 11 kilometrů severozápadně od Hluboké nad Vltavou v rovinaté, rybníky protkané krajině. V současné době zde žije 222 stálých obyvatel. Dominantou obce je kostel sv. Petra a Pavla z poloviny 14. století.

Zdroj: Obec Nákří

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *