Plzeňský kraj buduje call centra pro seniory na pomoc s registrací. Pomáhat bude i město Plzeň

V pátek 15. ledna bude spuštěn rezervační systém pro očkování seniorů ve věku 80 let a více. Plzeňský kraj je připraven seniorům s registrací v rezervačním systému pomoci. Od začátku příštího týdne bude zprovněna linka, na které budou seniorům k dispozici dobrovolníci z TOTEMu a provedou s nimi registraci.

Díky spolupráci Plzeňského kraje, města Plzně a dobrovolnické organizace TOTEM bude možné zprovoznit telefonní linku, kde se zájemci o očkování starší 80 let budou moci prostřednictvím operátorů zaregistrovat. Jedna telefonní linka bude určena pro Plzeň-město. Na druhé telefonní číslo budou moci volat mimoplzeňští senioři. Proškolení operátoři se seniory vyplní registrační formulář a zájemcům o očkování pak přijde potvrzovací SMS s datem a místem očkování.

„Chceme usnadnit registraci seniorům, kteří se chtějí očkovat, proto jsme se rozhodli zřídit telefonní linky, kde je dobrovolníci zaregistrují a celý postup tak usnadní. Registrace je totiž možná pouze prostřednictvím internetu ve spojení s mobilním telefonem. Věříme ale, že seniorům s registrací pomohou i jejich rodinní příslušníci,“ říká hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.

„Během jarní i podzimní vlny pandemie městu Plzni v dobrovolnické práci výrazně napomohl TOTEM. Jsem rád, že jsme mohli propojit Plzeňský kraj s touto organizací, která má letité zkušenosti s obdobnými projekty, a napomůže s registrováním zájemců o očkování,“ doplňuje primátor města Plzně Martin Baxa.

V Plzeňském kraji je dle statistik 24 352 lidí starších 80 let, z čehož je 9 008 v Plzni.

Odborné dotazy zodpoví lékaři na telefonu

Od 1. února je v plánu zprovoznit další krajské call centrum, kam by se veřejnost mohla obracet s odbornými dotazy.

Zdravotníci se hlásí s nabídkou pomoci

Plzeňský kraj vyzval dopisem zdravotníky, aby se zapojili do mobilních očkovacích týmů nebo pomáhali s očkováním v očkovacích centrech. Zdravotníci, kteří chtějí pomoci, se od začátku týdne hlásí do databáze prostřednictvím webu Plzeňského kraje Plzeňský kraj (plzensky-kraj.cz). Poté je budou kontaktovat pracovníci očkovacích center v příslušném okrese a tito zdravotníci se zapojí do očkování. „Těší mě, že si zdravotníci uvědomují, jak je očkování důležité a chtějí se sami zapojit a pomoci. Velmi mile mě překvapil vysoký zájem zdravotníků, kterých se v kraji přihlásilo už více než 140 za pouhé čtyři dny,“ dodává hejtmanka Ilona Mauritzová.

Vakcíny v kraji

V Plzeňském kraji bylo k 14. lednu 2021 očkováno 6 969 osob. Centrálním očkovacím centrem pro Plzeňský kraj je Fakultní nemocnice v Plzni, která přijímá dodávky všech vakcín pro celý kraj. Od 30. prosince 2020 do 12. ledna 2021 obdržel kraj 8 775 dávek vakcíny proti covid-19. Vakcíny byly z FN již distribuovány do dalších očkovacích center. Do konce ledna má kraj přislíbené ještě dvě dodávky vakcín, a to 21. a 28. ledna vždy po 4 875 dávkách.

Očkovací centra

V Plzni jsou očkovacími centry kromě FN Plzeň také Privamed, EUC Klinika Plzeň. V okresech jsou to pak krajské nemocnice ve Stodu, Klatovech, Domažlicích a Rokycanech a nemocnice v Sušici.

Ve všech krajských nemocnicích  probíhá očkování lékařů, zdravotníků a zdravotnických záchranářů, jakmile budou tyto skupiny naočkovány, začnou jezdit mobilní týmy těchto nemocnic a očkovat klienty a personál v pobytových zařízeních sociální péče.

Vakcinační centra budou v příštích dnech rozšířena ještě o nemocnici v Plané a v Horažďovicích (zde budou očkovat své zaměstnance a pacienty), dále se bude očkovat na poliklinice v Tachově (zajišťovat bude společnost Léčebné lázně Konstantinovy Lázně, a. s., která poskytne také mobilní týmy pro okresy Tachov a Plzeň-sever).

Plzeň ve spolupráci s Mezigeneračním a dobrovolnickým centrem TOTEM, z. s připravila vlastní systém, jímž chce pomáhat s registrací na očkování proti covid-19 seniorům nad 75 let a v případě potřeby i hendikepovaným osobám, kteří žijí osamoceně a nemohou využít například pomoc rodiny. Město, na jehož území žije zhruba 9000 občanů starších 75 let, zřídilo Call centrum. V něm budou pracovníci a dobrovolníci na telefonech připraveni spolu s volajícím seniorem vyplnit registrační formulář. Pokud senior nezvládne vyplnění formuláře s asistencí přes telefon, dojde za ním po dohodě dobrovolník přímo domů. Senioři také budou moci využít k registraci několik pracovišť, do nichž mohou přijít osobně. Call centrum Plzeň spustí v průběhu příštího týdne, o telefonním čísle bude informovat v nejbližších dnech. V České republice se z řad seniorů mohou od 15. ledna registrovat osoby starší 80 let, od 1. února pak ostatní občané.

Call centrum spustí svoji službu příští týden. Bude fungovat jako telefonní ústředna až s pěti přístroji dle potřeby a aktuálního zájmu, na nichž budou proškolení pracovníci a dobrovolníci přijímat a vyřizovat hovory seniorů,“ uvedl David Šlouf, radní města Plzně, který vznik call centra a celého systému za město spolu s TOTEMem připravil. Lidé mohou telefonovat každý den od pondělí do pátku, v čase od 9 do 15 hodin.

Podle Vlasty Faiferlíkové, ředitelky organizace TOTEM, bude připraveno i několik kontaktních míst, kam si mobilní senioři budou moci dojít osobně a vyškolení pracovníci a dobrovolníci jim pomohou s registrací. Tato kontaktní místa vzniknou jak v TOTEMu, tak například na úřadech městských obvodů a senioři budou pracovníky Call centra vždy objednáni na konkrétní nejbližší místo a termín s ohledem na bydliště seniora.

Kromě Call centra připravuje Plzeň spolu s TOTEMem a městskými obvody také podporu seniorů, kteří žijí osamoceně a nemohou je doprovodit rodinní příslušníci na samotné očkování. Pokud o to senior opět na Call centru požádá, dobrovolník z TOTEMu ho doprovodí přímo do očkovacího centra. Mobilní senioři půjdou spolu s dobrovolníkem pěšky nebo využijí městskou hromadnou dopravu, imobilním občanům, nebo těm, kteří nemohou z různých důvodů použít MHD, bude zajištěn odvoz na očkování.

Zdroj: Plzeňský kraj a www.plzen.eu

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *