Plzeňské Tady Vary dnes začínají. Přehlídka filmů z MFF Karlovy Vary v Kině Beseda

Už dnes 3. července začíná v Kině Beseda přehlídka filmů, které měly být na programu Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Protože ten se ale letos nemůže uskutečnit ve své obvyklé podobě, zavítá do kin v celé České republice. Celkem nabídne 16 filmů během 9 dnů. Některé snímky doplní úvody a živé diskuze na plátně. K filmu Teplouš přislíbili organizátoři návštěvu delegace, která by měla přijet za diváky do Kina Beseda. Každé promítání bude navíc doprovázet úvodní znělka a zdravice tvůrce. V kině nechybí červený koberec a dekorace, které navodí festivalovou atmosféru.

Přehlídku zahájí australské drama Než skončí léto, divácký hit filmového festivalu v Benátkách. Před filmem čeká diváky zahájení přehlídky Tady Vary na plátně. Živý úvod k filmu Zlovolné historky z předměstí, který získal Stříbrného medvěda za nejlepší scénář na festivalu Berlinale, se bude promítat 7. července z kina Světozor. Po filmu bude následovat online živá debata s režiséry Fabiem a Damianem D’Innocenzo.

O den později 8. července od 17 hodin přislíbili organizátoři návštěvu delegace ke snímku Teplouš, který vypráví příběh šestnáctiletého chlapce v prostředí jihoafrické povinné vojenské služby. Za diváky Kina Beseda přijede Martin Horyna, který je už od roku 2011 dramaturgem MFF Karlovy Vary. Večerní projekci filmu Meky, energický portrét zpěváka Miro Žbirky, doprovodí jak živý úvod z Kina Světozor, tak diskuze po skončení filmu.

Poslední snímek přehlídky Honey Boy, strhující, bolestivě upřímný a hořce humorný popis komplikovaného vztahu syna a otce alkoholika, bude 11. července předcházet promítané zakončení přehlídky Tady Vary.

Před žádným z filmů v rámci programu přehlídky Tady Vary nebude chybět znělka a zdravice od tvůrců filmu. „V Kině Beseda už na diváky čeká červený koberec a speciální výzdoba, které – jak doufáme – v nich probudí festivalovou náladu,“ řekl Daniel Jaroš, manažer Kina Beseda. „Ve foyer kina bude k dispozici také bar s občerstvením.“

 

Program přehlídky TADY VARY

 

 1. 7. 20:00

Než skončí léto / Babyteeth
Režie: Shannon Murphy
Austrálie, 2019, 117 min

Život je krásný i proto, že se nedá naplánovat. Když se šestnáctiletá Milla zamiluje do průšviháře Mosese, je to pro její rodiče noční můra. První setkání s láskou ale probouzí v nemocné Mille novou chuť do života a její energie a touha objevovat brzy otočí celou rodinu vzhůru nohama. S lehkostí a originálním humorem vyprávěné australské drama se stalo diváckým hitem festivalu v Benátkách.

 1. 7. 17:00
  Jalda, noc odpuštění / Yalda, a Night for Forgiveness
  Režie: Massoud Bakhshi
  Francie, Německo, Švýcarsko, Lucembursko, Libanon, Írán, 2019, 89 min

Reality show, která doslova mění život. Mladičká Maryam je odsouzená k trestu smrti za vraždu manžela. Její poslední nadějí na záchranu je odpuštění v přímém přenosu, od kterého dělí dívku jen pár přestávek na reklamu. Vítězný film ze Sundance vznikl na motivy skutečných událostí.

 1. 7. 20:00
  Luxor / Luxor
  Režie: Zeina Durra
  Egypt, Velká Británie, 2019, 85 min

Britská lékařka Hana přijíždí do egyptského Luxoru načerpat síly a odpočinout si od psychicky náročné práce ve válečné zóně. Po letech zde potkává archeologa Sultana. V kulisách starověkého města, kde se minulost jeví stejně živá jako přítomnost, přichází konfrontace s dávnými rozhodnutími i dlouho potlačovanými emocemi. Niterný atmosférický snímek s charismatickou Andreou Riseborough v roli Hany soutěžil na letošním Sundance.

 1. 7. 17:00
  Mogul Mauglí / Mogul Mowgli
  Režie: Bassam Tariq
  Velká Británie, 2020, 90 min

Raper Zed se rozhodne před odjezdem na první mezinárodní turné strávit pár dní s rodinou. Návrat do tradiční pákistánské kultury ho zaskočí svou intenzitou, o to víc, že se u mladého hudebníka začnou objevovat zvláštní zdravotní problémy. Riz Ahmed (Čtyři lviJedna noc) v hlavní roli beaty nabitého dramatu o hledání vlastních kořenů.

 1. 7. 20:00
  Jsme jedné krve / Wildland
  Režie: Jeanette Nordahl
  Dánsko, 2020, 88 min

Když Ida přijde o matku, je svěřena do péče své tety, žijící se třemi dospělými syny. Nový domov je prosycen bezmeznou láskou, vzájemnou pospolitostí a loajalitou, mimo něj však na rodinu dopadá stín nelegálních činností. Zralý debut, uvedený na Berlinale, předkládá potemnělou studii toxických vztahů a výmluvně ilustruje, že své příbuzné si zkrátka nevybíráme.

 1. 7. 17:00
  Kubrick o Kubrickovi / Kubrick by Kubrick
  Režie: Gregory Monro
  Francie, Polsko, 2020, 72 min

O filmografii Stanleyho Kubricka byly popsány stohy papíru a natočena řada dokumentů, sám gigant světové kinematografie však během své kariéry mnoho rozhovorů neposkytl. Výsledkem unikátního přístupu, který Kubrick opakovaně umožnil význačnému francouzskému kritikovi Michelu Cimentovi, byly hodiny audionahrávek s interview, jež tvoří základ Monroova originálního portrétu tvůrce filmů jako 2001: Vesmírná odysea, Barry Lyndon nebo Mechanický pomeranč.

 1. 7. 20:00
  Ema / Ema
  Režie: Pablo Larraín
  Chile, 2019, 107 min

Co je silnější, láska k dítěti, nebo k partnerovi? Co když je člověk přinucen se nad povahou lásky pozastavit? Ema bere otěže života pevně do svých rukou a je odhodlána bít se za to, po čem její srdce touží. Nebezpečně smyslný, vzdorně emancipovaný i poutavě taneční je v pořadí osmý snímek chilského režiséra Pabla Larraína, který tepe v rytmu provokativního reggaetonu.

 1. 7. 17:00
  Proxima / Proxima
  Režie: Alice Winocour
  Francie, Německo, 2019, 107 min

Astronautka Sarah (Eva Green) se připravuje na roční pobyt na oběžné dráze. Jako jediná žena ve vesmírné misi „Proxima“ podstupuje psychicky a fyzicky náročný trénink, zatímco pečuje o svou milovanou sedmiletou dcerku Stellu. Strhující příběh matky a dcery má navzdory netradičnímu prostředí univerzální téma: hledání rovnováhy mezi osobními sny a rodičovskou láskou.

 1. 7. 20:00
  Zlovolné historky z předměstí / Bad Tales
  Režie: Fabio D’Innocenzo, Damiano D’Innocenzo
  Itálie, Švýcarsko, 2020, 98 min

Předměstí Říma klame tělem. Úhledné plůtky oddělují pečlivě střižené trávníky, zatímco letní idylou probublávají lidské frustrace toho nejhrubšího zrna. Sebejistě zrežírovaný film, ke kterému nelze zůstat chladný, vypráví s nadsázkou o neurotických otcích, lhostejných matkách a dětství, které rozhodně není nevinné. Sžíravá vize zkaženého lidství získala Stříbrného medvěda za nejlepší scénář na Berlinale.

 1. 7. 17:00
  Teplouš / Moffie
  Režie: Oliver Hermanus
  Jihoafrická republika, Velká Británie, 2019, 104 min

Jižní Afrika, rok 1981. Všichni chlapci starší šestnácti let musí povinně nastoupit dvouletou vojenskou službu a výjimku nemá ani Nicholas. Ten ale brzy zjišťuje, že pro něj bezprostřední hrozbu nepředstavuje ani tak ozbrojený konflikt, jako náklonnost k jednomu z vojáků. Drama z produkce Erica Abrahama, držitele Oscarů za filmy Kolja Ida.

 1. 7. 20:00
  Meky / Meky
  Režie: Šimon Šafránek
  Česká republika, Slovenská republika, 2020, 80 min

Miro Žbirka, kterému všichni říkají prostě Meky. Jeho jméno a hity znají všichni, Žbirku samotného a jeho skutečný život zná ale málokdo. Přitom se podobá skvělé písni, má strhující příběh, tempo, emoce a překvapení. Energický filmový portrét Meky představuje populárního zpěváka z těsné blízkosti, zcela otevřeně a upřímně, v nečekaných souvislostech i s humorem. Žbirkovu zpověď doplňují současné záběry koncertu v Londýně i rozsáhlý archivní materiál. Film natočil Šimon Šafránek, který za svůj předchozí dokument King Skate získal Českého lva.

 1. 7. 17:00
  Na palubu! / À l’abordage
  Režie: Guillaume Brac
  Francie, 2020, 95 min

Měla to být jednorázová spolujízda, ale všechno se zkomplikovalo už v Paříži, kde místo očekávaných slečen obsadili sedadla Edouardova auta zavalitý dobrák Chérif a hovorný frajírek Félix… Neokázalá komedie o síle nečekaného přátelství, plachých romancích a bolestivých ranách, které se v žáru horkého léta buď rychle zahojí, nebo už nikdy nezmizí.

 1. 7. 20:00
  Zumiriki / Zumiriki
  Režie: Oskar Alegria
  Španělsko, 2019, 122 min

Uprostřed řeky kdesi v Baskicku byl ostrov, místo nezapomenutelných dětských zážitků filmaře Oskara Alegrii. Bájný prostor spojený s jeho blízkými, především otcem, který jej zachytil na rodinný film. Originální tvůrce s šarmantní živočišností a specifickým smyslem pro humor se po několika desítkách let vrátil na břeh řeky a v dobrovolné samotě dřevěné boudy strávil čtyři měsíce natáčením fascinujícího dokumentárního deníku poustevníka toužícího zastavit čas a zhmotnit nostalgii po dávných letech.

 1. 7. 17:00
  Tajný agent / The Mole Agent
  Režie: Maite Alberdi
  Chile, USA, Německo, Nizozemsko, Španělsko, 2020, 84 min

Když vyšetřovatel Rómulo zveřejní v novinách pracovní nabídku pro seniory, třiaosmdesátiletý vdovec Sergio po ní ihned skočí. Jeho úkolem je stát se špionem v domově důchodců, kde má dohlížet na starou matku Rómulovy klientky, která zaměstnance ústavu podezřívá z týrání. Chilský dokument balancuje na pomezí špionážní komedie a intimní observace stáří, jež je plné soucitu, ale i osamění.

 1. 7. 20:00
  Bez zvláštních znamení / Identifying Features
  Režie: Fernanda Valadez
  Mexiko, Španělsko, 2020, 97 min

Magická, ale nevyzpytatelná krajina severního Mexika pohřbila nejeden sen o lepším životě. Nejhoršího se obává i Magdalena, jejíž syn znenadání zmizel na cestě do Spojených států. Vydává se proto na stovky kilometrů dlouhou pouť k hranicím, všem nebezpečím navzdory. Jenže teritorium, kde panuje samovláda kartelů, lze opustit jen stěží… Mysteriózní thriller o násilím zmítané zemi získal Cenu diváků na prestižním festivalu Sundance.

 1. 7. 20:00
  Honey Boy / Honey Boy
  Režie: Alma Har’el
  USA, 2019, 94 min

Dvanáctiletý Otis je dětský herec, kterému asistuje jeho otec James, kdysi profesí klaun a zároveň alkoholik s problémy se zákonem. Strhující, bolestivě upřímný a hořce humorný popis komplikovaného vztahu otce a syna tvoří jádro opěvovaného nezávislého hitu loňského podzimu. Autorem výrazně autobiografického scénáře je kontroverzní herec Shia LaBeouf, který rovněž propůjčil svůj nesporný herecký talent postavě Jamese, v níž se zrcadlí jeho vlastní otec.

Zdroj: Měšťanská beseda Plzeň

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *