Plzeňská vodárna varuje před mrazem

Zima je ročním obdobím, které člověku umí řádně zkomplikovat život. Během nejchladnější části roku se plní čekárny lékařů, plné ruce práce mají za špatných povětrnostních podmínek řidiči a krátký den vadí snad všem. Existují však další nebezpečí, před kterými je třeba varovat. Vodárna Plzeň a.s. doporučuje zákazníkům zkontrolovat a zabezpečit v zimním období vodoměry. Opatření mohou zabránit mnohatisícovým škodám.

ilustrační foto, zdroj: Pixabay

S nástupem zimního období je dobré zaměřit se na kontrolu a zabezpečení vodoměrů a dbát na to, aby zařízení nemohl poškodit mráz. Kromě škody na vodoměru samotném se totiž může stát, že vytékající voda značně poškodí majetek v celém objektu.

„Stále přibývá případů značných ztrát vody,“ uvedl vedoucí zákaznického oddělení VODÁRNY Plzeň a.s. Pavel Pajtl. Připomíná zejména situace, kdy vodoměr zmrzne a po rozmrznutí může voda nekontrolovaně vytékat i několik týdnů a měsíců a zaplavit například sklep nebo dokonce celý dům.

Jaká jsou jednoduchá opatření, která pomohou vodoměr ochránit?

  • Na chalupách, chatách a ve venkovských staveních, kde jsou měřiče umístěny ve venkovních šachtách, je základem upravit vstup do šachty tak, aby nemohla být zaplavena povrchovou vodou.
  • Doporučujeme také uzavřít přívod vody před vodoměrem a potrubí za ním vypustit. Pokud je rozvod opatřen uzávěrem před i za vodoměrem, je vhodné uzávěr za měřidlem ponechat otevřený a celou sestavu obalit izolační vrstvou. Při výběru izolace bychom měli volit takový materiál, který nepodléhá hnilobě, například polystyren. Zcela nevhodné jsou pro tyto účely textilie jako deky a podobně.
  • Mráz ohrožuje i vodoměry umístěné uvnitř budov,a to zejména tam, kde nemovitost není v zimním období obývána nebo vytápěna. V případě delší nepřítomnosti je vhodné uzavřít přívod vody před vodoměrem a potrubí za ním vypustit.

Chránit vodoměr před poškozením je ze zákona povinností odběratele, ačkoliv ten není jeho majitelem. Kromě nemalé částky, kterou odběratel zaplatí za výměnu prasklého vodoměru, hrozí i únik vody. Ten se může značně prodražit, zejména když jej majitel nemovitosti odhalí až po delší době.

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *