Plzeň se připravuje na návštěvu ministra zahraničí USA. Přijede v úterý 11. srpna

Plzeň se intenzivně připravuje na návštěvu amerického ministra zahraničí Mikea Pompea. Rozhodnutí šéfa americké diplomacie zavítat v  úterý 11. srpna 2020 do Plzně vnímá město jako obrovskou poctu. Mike Pompeo v  západočeské metropoli položí květiny u památníku Díky, Ameriko! a pronese při té příležitosti projev. Za českou stranu bude přítomen ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. Svou cestu do Plzně zvažoval Mike Pompeo již dříve, a to u příležitosti letošních květnových oslav 75. výročí osvobození města americkou armádou. Plány zmařila pandemie koronaviru. Plzeň nakonec oslavy osvobození uskutečnila, a to prostřednictvím unikátního sedmihodinového on-line vysílání.

„Jsem hrdý na to, že si Mike Pompeo vybral k  návštěvě právě Plzeň, která je tolik propojená s  americkou historií. Každoročně si květnovými slavnostmi připomínáme těžce získanou svobodu, kterou nám právě američtí vojáci v  květnu 1945 přinesli. O to více, že jsme o ni záhy přišli. Plzeňané jsou vděční za možnost si osvobození připomínat a radují se ze setkání s  veterány. Návštěva Mikea Pompea význam těchto událostí posiluje a pro nás jako Českou republiku je důležité si připomínat, že naše dějiny jsou s  těmi americkými propojeny,“ řekl primátor Plzně Martin Baxa.

Primátor také uvedl, že Plzeň letos v  lednu uskutečnila svou dosud největší prezentaci ve Spojených státech amerických. Pětidenní cestou do Washingtonu a  New Yorku, při níž plzeňská delegace zvala na květnové Slavnosti svobody. Zástupci města díky spolupráci s  CzechTourism představili Plzeň dvěma desítkám amerických médií, navázali diplomatické styky s  velvyslanectvím ČR v  USA, a  právě také s  Ministerstvem zahraničních věcí USA, propojili své PR s Českým centrem CzechTourism v  New Yorku a  také s  ambasádou ČR ve Washingtonu. Plzeň reprezentovali náměstek primátora Michal Vozobule a  radní Lucie Kantorová. „Jsem přesvědčen, že zejména tyto aktivity posílily význam důležitých historických milníků a představily Slavnosti svobody právě za oceánem, v  domově veteránů, kteří osvobozovali Plzeň,“ dodal primátor Martin Baxa.

Plzeň se vojáků s  bílou hvězdou dočkala 6. května 1945 a stala se posledním velkým městem, které na evropském kontinentu osvobodila 3. americká armáda generála George Pattona. Památka bojujících nebo padlých Američanů byla po roce 1948 znevažována a  jakékoliv oficiální oslavy příchodu americké armády do Plzně byly až do roku 1989 nemyslitelné. Od roku 1990 se Plzeň každoročně v  květnu pomyslně vrací do roku 1945. Na Slavnosti svobody přijíždějí desítky tisíc lidí z  celého světa.

Zdroj: www.plzen.eu, ilustrační foto

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *