Plzeň překonala další návštěvnický rekord. V roce 2018 ve městě přespalo více než 300 tisíc turistů

Plzeň překonala další návštěvnický rekord. Podle předběžných výsledků Českého statického úřadu (ČSÚ) přespalo v  roce 2018 v plzeňských hotelech a penzionech poprvé v  historii více než 310  000 turistů. Za posledních pět let se tak jejich počet zvýšil celkem o 52 %. Strávili zde 530  000 nocí.

„Rostoucí trend návštěvnosti je celorepublikovým fenoménem posledních let. Může za něj především dobrá ekonomická situace. Svým dílem k  tak velkému nárůstu přispělo bezesporu i město svými aktivitami v  oblasti rozvoje a marketingu destinace. Na zkvalitňování služeb a propagaci Plzně jako atraktivní destinace se budeme soustředit i nadále. Chceme, aby lidé vnímali Plzeň jako místo, které má co nabídnout i při opakované návštěvě,“ říká první náměstek primátora Roman Zarzycký, do jehož gesce oblast cestovního ruchu spadá.

„Podíváme-li se na období posledních pěti let, kdy v  Plzni působíme, došlo k  opravdu výraznému nárůstu. V  roce 2013 se tu ubytovalo 204 tisíc osob, v  roce 2018 to bylo o 106 tisíc nocujících turistů více. Nárůst je tedy více než padesátiprocentní. Zajímavé je i srovnání s  návštěvnicky velmi úspěšným rokem 2015. Tehdy se v  Plzni ubytovalo o 50.000 hostů méně než v  loňském roce. Dokládá to, že s  koncem projektu Evropské hlavní město kultury zájem o Plzeň neustal,“ upřesňuje Zuzana Koubíková, ředitelka městské příspěvkové organizace Plzeň – TURISMUS.

Plzni se daří především na sousedním německém trhu, který vykazuje stabilní růst návštěvnosti a nepodléhá žádným větším výkyvům ani trendovosti. Od roku 2015 v  Plzni každoročně přespí  více než 60 tisíc Němců. V  loňském roce to bylo dokonce necelých 67 tisíc, to je o necelých 65 % více než v  roce 2013.

Značný nárůst zaznamenávají v  posledních letech statistiky ČSÚ také u návštěvníků z  asijských zemí. Do Plzně míří stále více Číňanů, jejich počet za pětileté období vzrostl čtyřnásobně na téměř 17 tisíc. Jde o výrazně rostoucí trh v  rámci celého regionu, nicméně podle manažera hotelu Courtyard by Marriott Radka Mahrly se jedná o klientelu se specifickými požadavky, mezi které patří mimo jiné silný signál wifi či pokoje s vanou a oddělenými postelemi.

Plzeň je dlouhodobě 4. nejnavštěvovanějším krajským městem v  České republice. V  žebříčku všech českých měst pak zaujímá 6. místo (Praha, Brno, Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Špindlerův Mlýn, Plzeň) a drží se ve společnosti ryze turistických destinací. Více než 60% hostů tvoří cizinci, nejčastěji Němci. Na Plzeň připadá více než třetina všech příjezdů hostů do  Plzeňského kraje. (tz)

Ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *