Plzeň oslaví vznik Československé republiky, celodenní program uzavře ohňostroj. Dojde ke změně zastávek MHD

Plzeň oslaví ve středu 28. října vznik Československé republiky, lidem se zdarma či za symbolické vstupné otevřou místní turistické cíle, připraveny jsou komentované prohlídky řady atraktivních míst, jako například radnice, Měšťanské besedy, interiérů Adolfa Loose. Celodenní program zaměřený na rodiny s dětmi a setkání přátel, jenž navštěvuje kolem 40 tisíc lidí, vyvrcholí v podvečer slavnostním shromážděním u Památníku národního osvobození na náměstí T. G. Masaryka, lampionovým průvodem a ohňostrojem.

„Tradici zdejších oslav vzniku Československé republiky spojenou s průvodem světel, ohňostrojem i úpravou vstupného na symbolických 28 korun založila Plzeň v roce 2006, letošní 97. významné státní výročí si takto připomeneme již podesáté. Oproti minulým letům dochází k drobné změně, vzhledem k častým žádostem rodin s malými dětmi jsme shromáždění u památníku, lampionový průvod i ohňostroj posunuli, začínají o půl hodiny dříve,“ uvedl primátor města Martin Zrzavecký.  Akt na náměstí T. G. Masaryka tak začne v 17 hodin, lampionový průvod, jenž má seřadiště v Jagellonské ulici a projde přes Klatovskou třídu, Smetanovy sady, Kopeckého sady a Františkánskou ulici na náměstí Republiky bude v 18 hodin a ohňostroj pak v 18:30 hodin.

„Plzeňské oslavy vzniku samostatného československého státu přináší každý rok řadu novinek. Letos to budou prohlídky DEPO 2015 se Street Food Market či sousedské prohlídky v rámci projektu Skryté město. Lidem se otevře také Muzeum knihtisku nebo například zrekonstruované multikulturní centrum Moving Station na Jižním Předměstí,“ uvedl první náměstek primátora Martin Baxa.

Podle Jany Komišové z Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně by letos velkým lákadlem pro Plzeňany mohly být také delší jízdy historickým autobusem, které připravily Plzeňské městské dopravní podniky. Historický autobus ŠKODA 706 RTO z roku 1964 bude vyjíždět od Muzea v Kopeckého sadech a zájemce doveze až do DEPO2015. Podrobný program k oslavám 28. října v Plzni je na www.kultura.plzen.eu.

 

28. říjen v Plzni:

Tradiční akce:

Měšťanská beseda – prohlídky pro veřejnost s časovou vstupenkou

Radnice – nám. Republiky 1 – prohlídky pro veřejnost s časovou vstupenkou

Loosovy interiéry (Klatovská 12, Bendova 10) – prohlídky pro veřejnost s časovou vstupenkou

 

Vstupné do turistických cílů za 28 korun či zdarma:

Luftova a Meditační zahrada, Zoologická a botanická zahrada města Plzně a DinoPark, Pivovarské muzeum, Plzeňské historické podzemí, Velká synagoga včetně prohlídky věží, Stará synagoga (nově zpřístupněná galerie), Věž katedrály sv. Bartoloměje (prohlídky se vrací do programu po umístění nových zvonů), Techmania Science Center, Patton Memorial Pilsen, Západočeské muzeum, Národopisné muzeum Plzeňska, Muzeum církevního umění Plzeňské diecéze, Muzeum loutek Plzeň, Muzeum strašidel, Galerie města Plzně, Západočeská galerie v Plzni, plzeňská sportoviště (bruslení na zimním stadionu Home Monitoring Aréna, plavání v bazénu Slovany a Lochotín), exkurze do Vodárny Plzeň, 28 plzeňských kilometrů – spolupráce s Klubem českých turistů, pochod 13, 11 a čtyři kilometry na rozhlednu Chlum, v ceně vstupného je špekáček, lidé si ho na místě sami opečou.

Rezervace časových vstupenek je na www.plzenskavstupenka.cz a prodej v Turistickém informačním centru od 12. října od 9 hodin (max. 4 ks/osoba/instituce)

 

Novinky pro letošní rok:

 

DEPO2015

16:00 – koncert hudební skupiny A29 ze Žiliny připomene pět let partnerství mezi Plzní a Žilinou

 

DEPO2015  (program přináší Plzeň 2015, vstup 28 korun/ děti do 120 cm zdarma)

10:30-19:30 – komentované prohlídky každou hodinu v půl (v sudou hodinu probíhají komentované prohlídky výstav, v lichou hodinu komentované prohlídky budovy, všechny prohlídky trvají cca 30 minut)

10:00-20:00 – gastronomická tržnice DEPO Street Food Market s ochutnávkou pouličního občerstvení z celého světa, ukázka Food Trucků – speciálně upravených vozidel pro přípravu a prodej jídla

10:00-20:00 – Makerspace – otevřená dílna s možností vyzkoušet si práci s různými materiály

10:00-20:00 – Výstavy – kovové objekty Čestmíra Sušky, přehlídka českého i světového designu Domus, Plzeňské rodinné fotoalbum, fotografická výstava české fotografky Dity Pepe zachycující  japonskou ženskou duši

 

Skryté město – sousedské procházky (program přináší Plzeň 2015, vstup 28 korun)

10:00 – Bezovka – tajemství vil, Řeka ve městě, Hradiště u Plzně, Petrohrad z příběhů, Šifrovací hra Plzeň za První republiky, Jak jsem zachránila hřbitov

14:00 – Děti Bolevce, Řeka ve městě, Hradiště u Plzně, Petrohrad z příběhů, Šifrovací hra Plzeň za První republiky

Vstupenky v prodeji na www.plzenskavstupenka.cz a v Meeting Pointu na náměstí Republiky od 3. října od 9 hodin. Bližší informace na www.pohostinnost.skrytemesto.cz.

 

 

Muzeum knihtisku a knihy v Plzni   (vstup 28 korun/děti do 6 let zdarma)

9:00-16:00 – prohlídky s průvodcem každou celou hodinu

 

Moving Station (28 korun/děti do 120 cm zdarma)

10:00-22:00 – prohlídky s programem

 

Česká spořitelna, nám. Republiky 36 (vstup zdarma)

Česká spořitelna, Františkánská 15

10:00-16:00 – každou hodinu komentované prohlídky,vídeňská kavárna pro dospělé a dílničky pro děti (Františkánská 15)

Rezervace časových vstupenek na www.plzenskavstupenka.cz a prodej v Turistickém informačním centru od 12. října od 9 hodin.

 

Okružní jízda historickým autobusem ŠKODA 706 RTO z roku 1964 (jízdné 28 korun, děti do 6 let pojedou zdarma, v ceně jízdenky bude cesta do Černické ulice i zpět k Muzeu), možnost vystupovat a nastupovat během zastávek na trase

11:00-16:00, v intervalu 30 minut

 

Trasa: od Muzea v Kopeckého sadech ulicemi Františkánská, východní komunikace náměstí Republiky, severní komunikace náměstí Republiky, Solní ulice, sady Pětatřicátníků, Klatovská, Americká, Prokopova, Doudlevecká, Presslova, Černická. Zpět ulicemi Cukrovarská, Doudlevecká, Prokopova, Americká, Anglické nábřeží, Kopeckého sady k Muzeu. Zpět z Černické ulice pojede autobus s cestujícími přímo do zastávky „Muzeum“.

Zastávky:

Muzeum – zastávka linek č. 13, 33, 40 v Kopeckého sadech

Náměstí Republiky – zastávka linek č. 33, 40 ve směru na Lochotín

Sady Pětatřicátníků – autobusová zastávka ve směru na Bory

U Práce – zastávka autobusových a trolejbusových linek ve směru k Mrakodrapu

Mrakodrap – zastávka autobusových a trolejbusových linek ve směru k nádraží

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *