Plzeň má za sebou dosud největší prezentaci v  USA, oslovila tisíce Američanů

Město Plzeň má za sebou dosud největší prezentaci na půdě Spojených států amerických. Pětidenní cesta do Washingtonu a New Yorku, při níž plzeňská delegace zvala na letošní mimořádné květnové Slavnosti svobody, splnila svůj cíl. Oslovit osobně napřímo se podařilo téměř tisíc lidí, přes sociální média jich bylo o několik řádů více, zástupci města díky spolupráci s  CzechTourism představili město dvěma desítkám zástupců amerických médií, navázaly diplomatické styky s  velvyslanectvím ČR v  USA a také s  Ministerstvem zahraničních věcí USA, propojili své PR s  vládními agenturami České centrum a CzechTourism v  New Yorku a také s  ambasádou ČR ve Washingtonu. Plzeň v  USA reprezentovali náměstek primátora Michal Vozobule a radní Lucie Kantorová.

„Bylo mi velkou ctí zastupovat Plzeň na této cestě, která měla dva cíle. Chtěli jsme poděkovat americkým vojákům, kteří osvobodili v květnu 1945 Plzeň, a současně prezentovat město a Slavnosti svobody přímo v USA. Silným zážitkem pro mě osobně bylo setkání právě s americkými veterány, kteří ocenili zejména to, že se jim dostává uznání přímo na americké půdě. Jako výborná se ukázala spolupráce s českými subjekty v  USA, tedy s českou ambasádou ve Washingtonu, s konzulátem, Českým centrem a stálým zastoupením ČR při OSN v New Yorku. Naši snahu proniknout do amerických médií podpořil i CzechTourism,“ řekl po návratu náměstek primátora Michal Vozobule.

„Naši zahraniční pracovní cestu vnímám jako velmi přínosnou. Setkali jsme se s  mnoha důležitými lidmi, díky kterým se nám otevřely nové možnosti spolupráce. Jsme rádi, že jsme mohli přivést pamětní medaili panu Lincolnu Harnerovi, veteránovi 2. světové války, který se zúčastnil osvobozování Plzně. Myslím, že i pro ostatní veterány bylo zadostiučiněním, že se mohli společně poprvé setkat na americké půdě a přiblížit Američanům, rodákům z  Československa a všem dalším účastníkům výstavy v  Českém centru v  New Yorku své putování Evropou, které skončilo osvobozením Plzně,“ uvedla radní Lucie Kantorová.

„Takovou prezentaci, jaká se nám podařila v  Americe, si letošní Slavnosti svobody rozhodně zaslouží. Nejen, že potrvají výjimečných šest dní, ale mimořádné budou i svým programem. Kromě tradičních akcí, jako jsou konvoj vojenských historických vozidel, vzpomínková setkání u památníků II. světové války, beseda s  veterány a podobně, připravujeme i velké novinky. Jednou z  nich je to, že do programu zapojíme letiště v  Líních,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa. Podrobný program oslav 75. výročí osvobození odtajní Plzeň v  polovině března.

Pětidenní cesta začala příletem do Washingtonu, kde se 27. ledna uskutečnilo setkání delegace s  velvyslancem ČR Hynkem Kmoníčkem. Tématem byly detaily prezentace města v  rámci připravených akcí a spolupráce s  ambasádou ČR na pozvání představitelů USA do Plzně na Slavnosti svobody. Den na to zněl v  J. F. Kennedy Centre plzeňský swing v  podání Pilsner Jazz Bandu. V  úvodu koncertu předali náměstek Michal Vozobule spolu s  velvyslancem Hynkem Kmoníčkem pamětní medaili města Plzně panu Lincolnu Harnerovi, veteránovi II. světové války, který se zúčastnil osvobozování Plzně v  květnu 1945, a pozvali ho do Plzně na Slavnosti svobody 2020. Lincoln Harner v  Plzni od roku 1945 nebyl.

„Koncertu se zúčastnilo více než 350 hostů z  řad krajanů i obyvatel Washingtonu, včetně paní Jany Kánské, dcery Milady Horákové, a paní Jany Švehlové, české krajanky, filantropky, lékařky a také dcery Jana Roubíka, který pocházel z Plzně a sloužil v  RAF, která je manželkou vnuka někdejšího prvorepublikového premiéra Antonína Švehly,“ přiblížila Jana Komišová, vedoucí Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně. Koncert byl živě přenášen na YouTube. Záznam je k  dispozici na https://www.youtube.com/watch?v=o1mnVEwi358.

Zdroj: www.plzen.eu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *