Plzeň má nové laureáty cen Plzeňský Orfeus a Plzeňský Orfeus junior za rok 2022

Metropole západních Čech má nové laureáty cen Plzeňský Orfeus a Plzeňský Orfeus junior za rok 2022. Tyto ceny uděluje Nadace 700 let města Plzně mladým studentům za úspěchy v oblasti vážné hudby. Za rok 2022 ocenění Plzeňský Orfeus převzali v Měšťanské besedě na plese Nadace Zuzana Breuerová – příčná flétna, Kateřina Hrušková – operní zpěv, Dominik Klapka – operní zpěv, Plzeňský Orfeus junior Tina Tranová a Adam Slunečko.

„Ocenění jsou vždy předávána na plese nadace, ale v předešlých dvou letech jsme museli přistoupit ke komornějšímu předání v úzkém kruhu, díky protiepidemickým opatřením,“ říká ředitelka Nadace 700 let města Plzně Alena Kozáková. „Velmi mě těší, že jsme se letos mohli opět setkat při příležitosti plesu nadace a že se s mladými, nadějnými umělci mohlo seznámit více lidí,“ dodala

Nadace 700 let města Plzně si v letošním roce připomíná 30 let od svého založení a udělování hudebních cen mladým umělcům je v jejím portfoliu od roku 2004, kdy byly uděleny první tři ceny Plzeňských Orfeů (Jarmila Vlachová, Aleš Briscein a Štěpán Pražák). Od roku 2011 jsou udělovány hudebníkům do 15ti let ceny Plzeňský Orfeus junior.

Plzeňský Orfeus má včetně nově oceněných 44 laureátů. Mladší sourozenec – Plzeňský Orfeus junior má nyní 26 laureátů. V obou kategoriích získali někteří hudebníci cenu opakovaně. Součástí ocenění jsou skleněné skulptury a ve starší kategorii také finanční odměna na další hudební rozvoj laureátů. Za zmínku stojí jistě i to, že cena pro starší kategorii je z dílny sklárny Rückl a byla navržena právě pro toto ocenění. Ceny jsou udělovány vždy za daný kalendářní rok v kategoriích do 15ti let – Plzeňský Orfeus junior a nad 15 let – Plzeňský Orfeus studentům plzeňských škol.

Za rok 2022 se rozhodla správní rada Nadace 700 let města Plzně udělit zvláštní ocenění Patriku Kotlárovi a Tereze Růžičkové – studentům skladby na Konzervatoři Plzeň. Studenti spolupracují se Západočeským hudebním centrem bez nároku na honorář a přispívají k jeho dobrému jménu a jeho činnosti jako takové.

 

Plzeňský Orfeus 2022

Zuzana Breuerová

Studentka 4. ročníku 2. cyklu ze ZUŠ Terezie Brzkové, ze třídy Mgr. Ivany Bártové. Opakovaně reprezentuje školu i město s vynikajícími výsledky nejen na soutěžích, ale i na významných koncertech. V roce 2022 obdržela Cenu hejtmana Plzeňského kraje. Úspěchy za hodnocené období: Bronzové pásmo na celostátní přehlídce Mládí a Bohuslav Martinů. 1. cena v mezinárodní soutěži Novohradská flétna a 1. cena v ústředním kole Soutěže MŠMT. Zuzana Breuerová aktivně vystupuje v duu s držitelkou Plzeňského Orfea za rok 2021 akordeonistkou Hanou Matějkovou.

Kateřina Hrušková

Studentka 2. ročníku Konzervatoře Plzeň, obor operní zpěv ve třídě MgA. Simony Procházkové. Studentka s velkým zájmem o daný obor s vynikajícími výsledky také v ostatních předmětech. Vystupuje na školních i mimoškolních koncertech. Úspěchy za hodnocené období: 1. cena Písňová soutěž Bohuslava Martinů, 3. cena Mezinárodní pěvecká soutěž A. Dvořáka v Karlových Varech v kategorii operní naděje.

Dominik Klapka

Student 6. ročníku Konzervatoře Plzeň, obor operní zpěv, ve třídě MgA. Yevhena Shokalo. Student již během studia účinkuje v Divadle J. K. Tyla v Plzni, vystupuje na školních i mimoškolních koncertech. Uvedl také sólový recitál v Mariánských Lázních. Od školního roku 2022/23 studentem HAMU. Úspěchy za hodnocené období: 1. cena soutěž Pražský pěvec, 3. cena Mezinárodní pěvecká soutěž A. Dvořáka v Karlových Varech a Čestné uznání na Duškově pěvecké soutěži v Praze.

 

Plzeňský Orfeus junior 2022

Tina Tranová

Žákyně 4. ročníku 1. cyklu na ZUŠ Terezie Brzkové ve třídě Olgy Kinzlové. „V této mladé umělkyni se v ideálním poměru snoubí hudební talent s precizní pracovitostí, důsledností a radostí z hudby. Její houževnatost, muzikálnost a inteligentní přístup ke cvičení a provádění houslových skladeb na veřejnosti přináší Tině a jejím blízkým nejen radost na koncertech, ale i krásná umístění na soutěžích,“ říká o desetileté houslistce její vyučující Olga Kinzlová. Úspěchy za hodnocené období: 1. místo a absolutní vítěz soutěže Újezdská notička. Čestné uznání na Kociánově houslové soutěži. 3. cena na mezinárodní houslové soutěži Josefa Micky. 2. cena na mezinárodní houslové soutěži O cenu Václava Krůčka.

Adam Slunečko

Žák 1. ročníku 2. cyklu ze ZUŠ Sokolovská ze třídy Hany Trnkové. Adam Slunečko získává ocenění Plzeňský Orfeus potřetí a to ve třech po sobě jdoucích letech. Pravidelně se umisťuje na předních místech kytarových soutěží. Je výjimečným kytaristou a hudebníkem, který dokáže publiku předat mnoho pocitů, emociálních zážitků a dojmů. Jeho schopnosti v ovládání nástroje jsou na vysoké úrovni. Úspěchy za hodnocené období: 1. místo na mezinárodní italské soutěži Giovani in Crescendo. 1. místo a cenu publika na soutěži PRAGuitarra Clássica 2022. 1. cena na mezinárodní soutěži „BTHVN Wien“ a 2. cena na soutěži „Amadeus International Music Awards“ v Salzburgu. V roce 2022 přijetí do Studijní akademie uměleckého vzdělávání Menart, kde své schopnosti zdokonaluje pod vedením mentora, kytaristy Pavla Steidla.

Zdroj: Nadace 700 let města Plzně

Na úvodním snímku jsou zleva: Zuzana Breuerová, Adam Slunečko, Tina Tranová, primátor Plzně Roman Zarzycký, Kateřina Hrušková a Dominik Klapka, na druhém zleva: ředitelka Nadace 700 let města Plzně Alena Kozáková, Adam Slunečko, Tina Tranová, primátor Roman Zarzycký a předseda správní rady Nadace Petr Náhlík, na třetím držitelka zvláštního ocenění Tereza Růžičková, která ho převzala i za Patrika Kotlára

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *