Piráti chtějí vědět, kdo na radnici může za padesátimilionovou škodu

Nákladnou dohru má pro Plzeň stavba úslavského kanalizačního sběrače z let 2014-2015. Zůstala za ní více než padesátimilionová “sekera”, kterou má teď město zaplatit. Upozornili na to zastupitelé Pirátské strany. Ti také budou na na čtvrtečním zasedání plzeňského zastupitelstva požadovat prošetření celé kauzy.

“Radní ve snaze dokončit tuto problematickou stavbu souhlasili v létě 2015, aby spor o vícenáklady s firmou POHL cz a.s. řešil rozhodčí soud. Ten však 7. listopadu 2018 rozhodl, že město musí stavební firmě vyplatit v součtu přes 54 miliónů jako náhradu škody. Ta podle soudu firmě vznikla v důsledku špatné projektové dokumentace dodané městem,” tvrdí Piráti.

Podle nich je nutné zjistit, kdo za nastalou situaci nese zodpovědnost a vyvodit z toho důsledky „Je jasné, že někdo udělal chybu. Není možné, aby město jen ‘spláchlo’ celou záležitost rozpočtovým opatřením a informativní zprávou.  Za takové peníze jsme mohli postavit třeba školku,” říká Pavel Bosák, předseda zastupitelského klubu Pirátů.

Piráti navíc poukazují na to, že není jisté, zda rada měla pravomoc město k arbitráži zavázat. „Souhlasem k arbitráži se smluvní strany zříkají části svých práv, protože neumožňuje odvolání. Takto závažný krok by mělo předem schválit zastupitelstvo,” dodává Pirátský zastupitel Daniel Kůs.

Kanalizační sběrač se měl zhotovitel původně razit tzv. mikrotuneláží bez nutnosti výkopu. Během prací však stavební firma zápolila s tvrdší horninou, než projektová dokumentace předpokládala. Tím došlo ke zničení drahé techniky a dalším vícenákladům. „Město musí prověřit, jakou zodpovědnost nese projektant a zda je možné po něm požadovat náhradu,” uvedl Pavel Šrámek, předseda Místního sdružení Pirátů.

Na to všechno se ve čtvrtek Piráti budou ptát vedení města. Padesát milionů se podle nich rozhodně dalo využít na prospěšnější věc, například na stavbu chodníků nebo za větší zajištění bezpečnosti občanůp-

Foto Piráti Plzeň

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *