Pestrobarevná Kuba v Bayerisch Eisenstein

Umění z karibského ostrova Kuba je plné barev a lehkosti, ale přitom hlubokomyslné a výrazově silné. Galerie Kuns(t)räume v Bayerisch Eisenstein vystavuje do 16. října kubánské umění. Pod názvem „Cuba Color“ je vystaveno celkem 41 děl od různých umělců. Mnozí z nich jsou známí po celém světě. Aby získal návštěvník co nejkomplexnější informace o Kubě, je navíc vedle těchto děl k vidění i zajímavá výstava fotografií trevírského fotografa Wolfganga Raaba, který svým fotoaparátem zachytil „zemi a lid“ na Kubě. Vzniklé fotografie ukazují každodenní život na karibském ostrově bez všech známých klišé.

Výstava „Cuba Color“ poskytuje náhled do různorodých stylů kubánského umění minulých šedesáti let. Pestré přitom nejsou jen obrazy, ale také škála témat, kterým se umělci věnují. Navzdory socialistickému režimu, který byl vyhlášen po revoluci roku 1961, jsou Kubánci individuálně smýšlejícím národem. A proto jsou také umělecké styly všech 41 výtvarníků naprosto odlišné. Tato výstava by měla poskytnout přehled široké a pestré umělecké scény na Kubě.

Kuba je Babylón – prolíná se zde africká, asijská a evropská kultura a dohromady vytváří vlastní kubánskou kulturu. Dokonce i náboženství Santería slučuje křesťanské prvky víry s některými africkými formami tohoto náboženství. I umění do sebe vstřebává rozličné motivy a obsahuje prvky náboženství či každodenního života. Zcela překvapující je, že umělcům byla i přes vládnoucí socialistický systém dopřána relativní tvůrčí svoboda. A je tomu tak dodnes. Součástí expozice jsou tudíž i díla vyjadřující kousavou ironií a skrytým humorem kritiku společnosti.

Přibližně 60 fotografií fotovýstavy Vás vtáhne do světa skutečné Kuby. Ukazují každodenní život takový, jaký doopravdy je. Uvidíte kubánské ženy u kadeřníka, pouliční prodejce, povozy tažené voly, všudypřítomné cyklo-taxi a mnohé další. Architektura je často zchátralá. Špatná hospodářská situace je vidět na první pohled. Stejně tak viditelná je nevyčerpatelná schopnost improvizace u lidí, kteří si i přes všechny těžkosti nenechají vzít spontánnost a radost ze života. To dělá z Kuby zemi barev – „Cuba Color“.

Výstavu je možné si prohlédnout do 16. října 2016.

Otevírací doba: středa až neděle 10.30 – 17.30 hod.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *