Pavel Šporcl a Jana Šrejma Kačírková: Vánoce na modrých houslích

Velké turné slavného houslisty Pavla Šporcla začne 4. prosince v Českých Budějovicích, v Plzni  se uskuteční 10. prosince a v Karlových Varech těsně před Štědrým dnem 22. prosince.

Spolupráce dvou špičkových umělců při velkém setkání s hudbou i zpěvem na konci roku jistě výrazně zlepší předvánoční náladu posluchačů v Čechách i na Moravě. Vynikající houslista Pavel Šporcl připravil turné Vánoce na modrých houslích – Generali Tour 2017 a k účasti přizval i přední českou sopranistku Janu Šrejma Kačírkovou. Koncert protkaný vánoční tématikou postupně navštíví a jistě i hodně potěší České Budějovice, Hradec Králové, Liberec, Plzeň, Brno, Ostravu, Ústí nad Labem, Olomouc, Zlín, Prahu a Karlovy Vary. Turné českobudějovického rodáka začne 4. a skončí 22. prosince. V programu se představí také Český chlapecký sbor Boni pueri a v Praze při dvou koncertech vystoupí přední harfenistka Jana Boušková.

Koncem letošního října se Jana Šrejma Kačírková představila mimo jiné na turné v pěti městech na Moravě. Vystoupila v Jeseníku, Přerově, Šumperku, Prostějově a Holešově. „Bylo to moje první podobné turné a musím říci, že mě nadchlo. Nečekala jsem tak výraznou odezvu publika, tak skvělou atmosféru,“ řekla pěvkyně. V programu Krása belcanta představila mimo jiné scény ze tří oper Gaetana Donizettiho o třech královnách.

Potěšil ji i velký zájem, sály byly plné. „O to více jsem zvědavá na Vánoce na modrých houslích. O to více se na vánoční turné těším, byť budu před největšími svátky roku hodně cestovat,“ ujistila. Má za sebou i nedávnou úspěšnou premiéru Desdemony v opeře Otello, kterou nastudovala v Národním divadle Moravskoslezském v Ostravě.

Výběr nepodcenila. Prošla na dvě stovky vánočních koled hlavně z ciziny

Jana Šrejma Kačírková se na nadcházející turné pečlivě připravuje, byť nebude po dlouhé době tentokrát v hlavní roli. „Je to jiné. Budu mít dva kratší bloky,“ upřesnila. Kromě jediné operní ukázky Ave Maria od Wiliama Gomeze zazpívá koledy z několika zemí.
Jejich výběru přiřkla velkou váhu. „Vybírala jsem ze zhruba 200 koled. Jela jsem jednu po druhé a hledala jsem takové, které jistě posluchače zaujmou. Kromě jedné moravské jsou všechny z ciziny, i když je budu zpívat česky,“ uvedla.

V programu kromě tuzemských koled zazní také italská, francouzská, švédská, či finská koleda. „Každá z nich má něco do sebe,“ přemítala pěvkyně. Aranžování všech skladeb z klavírní úpravy pro orchestr se ujal hudební skladatel a kytarista Lukáš Sommer, rovněž rodák z Českých Budějovic.

Máme smysl pro humor a oba milujeme hudbu, uvedl Pavel Šporcl

Populární české koledy tentokrát představí hlavně protagonista turné Pavel Šporcl. Na své originální modré housle zahraje také skladby ze svého prvního vánočního alba Christmas on the Blue Violin, které nahrál s výtečnou Královskou liverpoolskou filharmonií za dirigování Sebastiana Langa – Lessinga. „S Janou Šrejma Kačírkovou máme mnoho společného. Oba pocházíme z jednoho města, máme smysl pro humor a milujeme hudbu. Jsem moc rád, že mé pozvání účinkovat jako host na turné Vánoce na modrých houslích, přijala. Svým nádherným zpěvem ho nepochybně velmi obohatí,“ uvedl Pavel Šporcl na dotaz, proč pěvkyni pozval.

V podání Pavla Šporcla zazní i Tichá noc, svatá noc, Rolničky, Narodil se Kristus Pán a také ukázka z houslistovy poslední vlastní kompozice Modlitba. „Proto jsme volili i zahraniční koledy, abychom program co nejvíce zpestřili,“ poznamenala Jana Šrejma Kačírková. Vždy pod taktovkou Jana Kučery doprovodí vystupující v Čechách Karlovarský symfonický orchestr, na Moravě Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín.

Turné začne v pondělí 4. prosince v Českých Budějovicích. Další termíny: úterý 5. 12. Hradec Králové, středa 6. 12. Liberec – Staré Město, neděle 10. 12. Plzeň, pondělí 11. 12. Brno, úterý 12. 12. Ostrava, pátek 15. 12. Ústí nad Labem, neděle 17. 12. Olomouc, pondělí 18. 12. Zlín, úterý a středa 19. a 20. 12. Praha – Forum Karlín, pátek 22. 12. Karlovy Vary. Celé turné označují už dnes média v Česku jako velkou show. V Českých Budějovicích se do hlediště v pavilonu Výstaviště pro velký zájem přidávají další řady. V Karlových Varech se uskuteční ze stejných důvodů v závěrečný den turné dva koncerty.

Neodpočine si. I ve zbytku letošního roku bude pěvkyně zkoušet a vystupovat

Turné Pavla Šporcla tedy skončí v Karlových Varech. Hned další den bude Jana Šrejma Kačírková dvakrát vystupovat s Českou filharmonií při České mši vánoční Jakuba Jana Ryby v pražském Rudolfinu. Ve čtvrtek 14. prosince ji čeká vystoupení v Mozartově opěře Únos ze serailu ve Stavovském divadle. Připravuje se i na novou verzi Figarovy svatby, kterou také chystá Národní divadlo na scénu Stavovského divadla. Zkoušky už jsou naplánované. Do konce roku vystoupí také 29. prosince v Karlíně v La Traviatě Giuseppe Verdiho. Na Silvestra se ve Stavovském divadle opět s vystoupením přední české sopranistky uskuteční slavnostní koncert z vybraných děl Wolfganga Amadea Mozarta. Zazní sólové árie, dueta i ansámbly z oper, které má Stavovské divadlo v repertoáru.

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *