Nádraží a parky kolem Jižního Předměstí ožijí uměním. Festival nového divadla tam začíná zítra

Moving Station pořádá každý rok na jaře festival autorského divadla. Letošní ročník akcentuje tvorbu v regionech České republiky, která vzniká z podhoubí tzv. nezávislé neboli nezřizované scény. Festivalem budou rezonovat silná společenská témata jakými jsou finanční nedostupnost bydlení, byrokracie, exekuce, či krize na polsko-běloruských hranicích. Bude však i prostor pro oddych a možnost nechat se jen unášet, pozorovat, rozjímat. Divadlo, tanec, performance a výtvarné umění potěší diváky jak venku – na peronech, na náměstích (nám. Českých bratří, nám. Emila Škody, Husovo náměstí), tak uvnitř – v prostoru Moving Station.

„Pokračujeme v prezentaci současného nezávislého a mladého umění v Plzni. Nabízíme setkání divadla, performance a literatury i výtvarného umění, oslavujeme skutečné setkávání umělců různých oborů a vnímavých diváků. Formát festivalu, který Plzni nabízíme, je ojedinělý a inspirativní. Přijďte s námi objevovat umění,“ uvedl umělecký ředitel Moving Station Roman Černík.

Do Plzně přijede celkem 74 umělců – divadelníků, výtvarníků, básníků, tanečníků a performerů z celé České republiky a také ze slovenské Nitry. Dohromady uvedou 15 vystoupení různého formátu, uměleckých žánrů i délky trvání. Výtvarná část festivalu nabídne fotografie, malbu, sochu, technologie i konceptuální výtvarné instalace.

Festival zahájí ve čtvrtek 12. května procházka výstavami a jejich hromadná vernisáž, následně Nové divadlo v Nitře uvede Zlodějku knih – inscenaci na motivy světoznámého bestselleru Marka Zusaka o tom, jak se z děvčete stává profesionální zlodějka knih a tím nepřítelkyně třetí říše. Na závěr dne přednese mladá generace nejen plzeňských básníků svou tvorbu.

Pátek 13. května bude patřit loutkové pohádce pro dospělé – Iluminace jihočeského tvůrce Vítězslava Marčíka ml., site specific performance Islanders, kterou vytvoří mezinárodní tým tvůrců na míru perónům nádraží Plzeň-Jižní Předměstí a večer nabídne open-air divadelní představení brněnského souboru Divadlo Feste – Štěstíčko.

Sobota 14. května nabídne program na celý den, počínaje pohybově – básnířskou performance souboru Orbita z Brna, performerka ka3ka3 představení své SOUNDiště, Petr Dlouhý se bude věnovat vizím o budoucnosti prostřednictvím tarotových symbolů zpracovaných současným umělci. Program nabídne dvě inscenace z produkce Moving Station: 30 dní – zážitkovou hru o procesu získávání víz a Hrubý domácí produkt – o dluhové pasti a exekucích. Večer uzavře venkovní pohybová inscenace FysioARTu Bez křídel bos.

Neděle 15. května přinese pohádku pro děti Divadlo DNO – Liška Bystrouška, dokumentární divadlo reportující o situaci na polsko-běloruských hranicích souboru Teď nádech a leť a performance souboru PES5 – When live gives you brambory – společné vaření a sdílení příběhů.

Zdroj: MOVING STATION

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *