Oslavte 30 let od chvíle, kdy na Železnorudsku padla železná opona – úterý 3. února

Destinační spolek Železnorudska ve spolupráci s kulturním spolkem Přes hranici pořádá 3. února slavnostní česko-bavorské setkání u příležitosti výročí akce „svobodné setkání se sousedy“ v roce 1990.

„Slavnostní vzpomínkové setkání je připomínkou významného dne před třiceti lety, kdy na Železnorudsku padla železná opona a mohli jsme se svobodně setkávat s našimi sousedy v Bavorsku,“ uvádí Michal Šnebergr.

Setkání se uskuteční před Schmugglerhütte – Bahnhofstrasse v Bayerisch Eisenstein v pondělí 3. února od 16.oo do 20.oo hodin. Zajištěno bude občerstvení a k poslechu hrají Kůrovci a heligonkář.

Před třiceti lety 3. února 1990 se otevřela hranice a lidé z obou stran dříve nepropustnou hranici mohli po mnoha letech opět svobodně projít. Tehdejší neopakovatelnou atmosféru tohoto dne jen dokresluje účast na tomto pomyslném lidském řetězu spojující lidi na obou stranách hranice. Je uváděna účast přes šedesát tisíc lidí z obou stran hranice. Svobodně se setkali sousedé ze Železné Rudy a Bayerisch Eisenstein.

Československé hranice a také hranice mezi oběma sousedními obcemi začaly být střeženy vojskovým způsobem po únorovém komunistickém puči 6. října roku 1948 na základě neblaze proslulého zákona na ochranu lidově demokratické republiky. Od 1. ledna 1951 začala výstavba drátěných zátarasů, jež lemovaly státní hranici od roku 1952.

 

Zdroj: DESTINAČNÍ SPOLEK ŽELEZNORUDSKA

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *