Originální Sněhurka roztančí jeviště Malé scény DJKT. Autorkou původní hudby je Gabriela Vermelho

 

Soubor baletu Divadla Josefa Kajetána Tyla připravuje originální taneční adaptaci známého pohádkového příběhu o Sněhurce a sedmi trpaslících. Balet na původní hudbu Gabriely Vermelho a s choreografií Aleny Peškové, která se nechala inspirovat dílem bratří Grimmů, bude mít premiéru 18. ledna 2020 na Malé scéně DJKT.

Předlohou ke známému příběhu je legenda o zlé čarodějnici, která vlastní kouzelné zrcadlo a tráví malé děti jedovatými jablky. Do všeobecného povědomí se tento příběh dostal díky zpracování bratří Grimmů, ve kterém se vyskytuje i sedm trpaslíků, a celovečernímu filmu z dílny Walta Disneyho z roku 1937. Choreografka, režisérka a autorka libreta Alena Pešková, pro niž bude Sněhurka již šestým baletním titulem v Plzni, přibližuje inscenaci těmito slovy: „Naše Sněhurka se drží více méně předlohy bratří Grimmů, ačkoliv některé hororové scény raději vypouštíme. Na druhou stranu se však také vyhýbáme líbezné a tolik známé Disneyho verzi. Hlavním motivem bude boj dobra a zla, který bude patrný hned od prologu.“

Autorkou původní hudby je všestranná multižánrová umělkyně, houslistka, hráčka na kvinton, zpěvačka a performerka Gabriela Vermelho. S Alenou spolupracujeme dlouhou dobu, je velice důsledná a precizní, což mi vyhovuje. Vždy od ní dostanu bodový hudební scénář, její přání a představy. Inspiračně je pro mě tato předloha důležitá, ale spoléhám na svou invenci a hudební nápady. Společně pak řešíme konečný výsledek, vzájemně se inspirujeme a ovlivňujeme. I když je to někdy těžké, vždy respektuji Alenino tzv. ‚poslední slovo‘,“ říká skladatelka. Tandem Pešková–Vermelho již pro plzeňský baletní soubor vytvořil originální inscenaci Krvavá svatba (2013) dle stejnojmenného dramatu F. G. Lorcy. Do týmu Aleny Peškové patří také její bratr, scénograf Richard Pešek jr., který spolupracoval v DJKT na již zmíněné Krvavé svatbě, na taneční inscenaci Svěcení jara či na baletu Zkrocení zlé ženy. Autorem kostýmů je Aleš Valášek, jehož práci mohou plzeňští diváci znát z mnoha produkcí napříč všemi žánry, např. Kytice, Nabucco, Zkrocení zlé ženy, Zácpa, Malá mořská víla a mnoho dalších.

V titulní roli se představí Corinne Cox v alternaci s Charlottou Clementi, macechou jim bude Sara Aurora Antikainen a tatínkem Miroslav Hradil. V roli Prince se objeví Gaëtan Pires nebo Joshua Lee, v roli myslivce Richard Ševčík či Vojtěch Jansa. Vedle sólových rolí zde vystoupí osm tanečníků, kteří budou ztvárňovat dobro a zlo. Role trpaslíků a malé Sněhurky byly svěřeny žákům z Baletní školy DJKT. „Všechny dětské role jsou samozřejmě alternované, takže v tuto chvíli máme do Sněhurky obsazeno 17 dětí. Předpokládám ovšem, že to není počet konečný. Děti nám rychle rostou a v průběhu uvádění inscenace budeme muset některé obměnit nebo doplnit,“ upozorňuje Miroslav Hradil.

Gabriela Vermelho – zpěvačka, houslistka, violistka, hráčka na kvinton, skladatelka, performerka a herečka působí v oblasti klasické hudby, muzikálu, jazzu a rockové alternativy Je primariem kvarteta Gadrew Way, spolupracovala se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Komorním orchestrem Pavla Haase, Orchestrem Berg, Kaprálová Quartetem, Heroldovým kvartetem, Orchestrem Gustava Broma, skupinou Čechomor atd. Je členkou kapely Maraca a Zimbova, vystupovala společně s Epoque
Quartetem a Petrem Wajsarem ve sdružení Ewave. V roce 2013 založila svou hudební skupinu GaRe, se kterou se věnuje pouze autorské hudbě. Spolupracuje se současnými českými mladými autory (Markéta Dvořáková, Aleš Pavlorek, Michal Nejtek, Jan Meisl, Ivo Medek), kteří pro ni píšou skladby v oblasti vážné muziky. Za roli čarodějky Evy v Baladě pro banditu (divadlo Husa na provázku) získala v roce 2005 cenu Alfreda Radoka pro Talent roku. V roce 2013 složila pro plzeňské divadlo balet Krvavá svatba (chor. Alena Pešková), ve kterém také účinkovala.

Sněhurka

Choreografie, režie, libreto       Alena Pešková

Hudba                                           Gabriela Vermelho

Scéna                                            Richard Pešek jr.

Kostýmy                                       Aleš Valášek

Asistent choreografie                 Zuzana Hradilová

Asistent režiséra                         Miroslav Hradil     

 

Sněhurka                                      Corinne Cox / Charlotte Clementi

Maminka                                      Charlotte Clementi / Anna Srncová / Afroditi Vasilakopoulou

Macecha                                       Sara Aurora Antikainen

Princ                                              Joshua Lee / Gaëtan Pires

Tatínek                                         Miroslav Hradil

Myslivec                                        Richard Ševčík / Vojtěch Jansa

Malá Sněhurka                            Agáta Benešová / Viktorie Písařová

Světlé buňky                                Natálie Paulasová, Abigail Baker / Afroditi Vasilakopoulou

                                                       Mischa Hall, Ondřej Potužník

Černé buňky                                Andronika Tarkošová, Kristina Kodedová / Victoria Roemer

                                                       Michal Lenner, Miroslav Suda

Trpaslíci                                       žáci Baletní školy DJKT

  • Prófa Emílie Groulíková / Magdalena Vaicenbacherová / Marcela Nejdlová
  • Rejpal Klára Jiříkovičová / Zuzana Hanzelová
  • Šmudla Nora Kuželíková / Tereza Castro Cordova
  • Stydlín Kristýna Štruncová / Amélie Burešová
  • Kejchal Jakub Šinták / Michal Pešek
  • Štístko Emma Hašková / Blanka Brázdová
  • Dřímal Květoslava Pravdová / Dominika Kletečková

Martina Drbušková, foto Martina Root

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *