Ode dneška jezdí Rakovnický rychlík. O víkendech a svátcích z Prahy do Kožlan a Kralovic

Rakovnický rychlík je označení jednoho páru sezónních vlakových spojů dopravce KŽC Doprava v trase Praha hlavní nádraží – Kralovice u Rakovníka. V době platnosti jízdního řádu pro rok 2023 vyjíždí od konce března do konce října každé sobotní, nedělní a sváteční ráno z pražského hlavního nádraží po trati směr Plzeň kolem hradu Karlštejn až do stanice Beroun, odkud vlak projede s několika zastávkami včetně Křivoklátu po trati do Rakovníka. Odtamtud vlak pokračuje po sjízdném úseku trati Rakovník–Mladotice až do zastávky Kralovice u Rakovníka, kde je ukončen a večer se vrací po stejné trase zpět do Prahy. Na posledním zmiňovaném úseku není od prosince 2021 kraji objednávána osobní doprava, a tak je zde Rakovnický rychlík jediným pravidelným osobním vlakem.

Poprvé v letošním roce se do Kožlan a Kralovic vrací vlaky. Rakovnický rychlík tam jezdí o víkendech a svátcích. Osobních vozy řady Bmx ze 60. let táhne Zamračená.

Rakovnický rychlík vyrazil na svou trasu mezi Prahou a Rakovníkem poprvé v sobotu 25. června 2016, a to za podpory Středočeského kraje, města Rakovník a obcí Roztoky a Nižbor. Vlak byl složen z historické motorové lokomotivy řady T 478.2, klasických osobních vozů v retro nátěru i barového vozu. Zpočátku se jednalo o pokus, jehož cílem bylo zjistit, zda by cestující měli o takový typ vlaků zájem. Výsledek byl kladný, dopravce zájem veřejnosti na svých webových stránkách popisuje dokonce jako „nevídaný“. V následujících letech tak začala společnost provozovat i další turistické vlakové spoje.

Od prosince 2021 byl spoj prodloužen až do Kožlan a Kralovic u Rakovníka v Plzeňském kraji. Souprava vlaku je složena z motorové lokomotivy T 478.1, známé pod přezdívkou Zamračená, a osobních vozů řady Bmx ze 60. let. Ve vlaku se nachází celkem 176 míst k sezení, je zde možno přepravovat také jízdní kola, kočárky a jiná zavazadla, pro které je zde vyhrazený prostor na zhruba 10 kusů.

Zdroj: Wikipedie

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *