O silvestrovské noci pojede jen málo vlaků, na Nový rok odpoledne bude posíleno Pendolino i Západní expres

Železniční provoz na Silvestra a časně ráno na Nový rok bude slabší než v  jiné sváteční dny, během dne se to však rychle změní a odpoledne už vyjedou desítky posilových vozů, které nabídnou několik tisíc míst k  sezení navíc. O  Silvestrovské noci vyjedou i zvláštní vlaky na Novoroční mši v  poutním chrámu na Hostíně.

Večerní provoz na Silvestra je o něco silnější a trvá déle, než je tomu o Štědrém večeru. Přesto by všichni cestující tento večer měli podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského počítat s  výrazným omezením dopravy. Na mnoha linkách je provoz ukončen již brzy zvečera a i na těch nejfrekventovanějších koridorových tratích v okolí aglomerací jedou poslední vlaky kolem desáté hodiny večer. Naopak na Nový rok po oslavách je třeba počítat s  tím, že běžný sváteční provoz začne na mnoha tratích až kolem šesté až sedmé hodiny ráno. Výjimkou jsou jen frekventované linky ve velkých aglomeracích, kde vyjedou první vlaky o něco dřív.

Na omezení provozu na Silvestra nebo na Nový rok upozorňují např. inverzní údaj 10, který označuje vlaky, které nejedou 24. a 31. prosince a 11, který označuje vlaky, které nejedou 25. prosince a 1. ledna.
Vlakem na mši i z  pražské oslavy

Jako každý rok však o Silvestru vyjedou zvláštní vlaky, které dovezou poutníky na Novoroční mši na svatém Hostýnu na střední Moravě. Tyto vlaky jedou například z  Brna, Olomouce, Hodonína nebo z  Bojkovic tak, aby dorazily do stanice Bystřice pod Hostýnem po 22. hodině a poutníci stihli půlnoční mši v  poutním chrámu. Zpátky z  Bystřice pod Hostýnem se pak vlaky rozjíždějí po 3. hodině ranní.

Jízdu nad ránem si mohou užít také účastníci oslav Nového roku v  Praze, kteří bydlí ve Středočeském kraji. Přestože večerní a běžný ranní provoz bude slabší, než je tomu během obvyklých svátečních dní, a omezení se týká i půlnočních regionálních vlaků, pojedou ty časně ranní vlaky s  rozjezdem z  pražského hlavního nádraží kolem půl třetí také na Nový rok 1. ledna.

Odpolední špičku posílí tisíce míst navíc
Odpolední dopravu na Nový rok pak posílí několik desítek dodatečných vozů a také posilové spoje SC  Pendolino. Ty pojedou v  trase Praha – Ostrava – Praha jak 1., tak 2. ledna. Z  ostravského hlavního nádraží vyrazí tyto dodatečné expresy v  19:19 hod. a zastaví ještě v  Ostravě-Svinově, Olomouci hl. n. a mimořádně také v  Zábřehu na Moravě. Od 1. až do 7. ledna bude jezdit z  Košic do Prahy také posilový noční expres EN  Bohemia.

Posilové vozy budou zařazeny i do dalších dálkových vlaků na většině linek v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Víc vozů bude nasazeno i na Západním expresu do Plzně, Chebu a Mnichova. (tz)

Ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *