Nominujte svou Alej roku 2019. Uzávěrka je už 31. října! Na Plzeňsku soutěží zatím tři

O titul Alej roku spolku Arnika bojují zatím tři aleje z Plzeňského kraje mezi 55 z celé republiky. Lidé si mohou připomenout celosvětový Den stromů, který proběhl v neděli, právě nominací své nejoblíbenější aleje nebo stromořadí. Na vítěze čeká let balonem a spousta dalších milých cen. Autor nejkrásnější fotografie získá novou digitální zrcadlovku. Čas zbývá jen do konce října.  Nominujte na www.alejroku.cz  

Hraběcí alej u zámku Kozel

V Plzeňském kraji o titul bojují zatím tři aleje. Lidé mohou nominovat další aleje a stromořadí do konce října. Stačí nahrát aspoň jednu fotografii a stručný komentář, proč si právě tato alej zaslouží pozornost. V listopadu Arnika zahájí hlasování, které poběží do začátku ledna. Jednou z nich je Hraběcí alej u zámku Kozel. Překrásné prostředí staré dubové aleje bylo původně určené pro hraběcí vrchnosti na zámku Kozel, která si tuto alej zřídila za účelem dopravy na státní dráhy (zastávka ČD ve Šťáhlavech). Dnes slouží všem občanům obou vesnic (Šťáhlavy a Šťáhlavice), turistům, cyklistům.Je to velmi klidné místo pro školku a hlavně maminky s dětmi a důchodce. Obec se vzorně stará o duby, došlo k výsadbě nových stromů, odbornému prořezání a péči. V loňském roce se zpevnil povrch aleje v celé délce aleje-téměř 1,5 km, takže se přístup stal téměř bezbariérový.

Další nominovanou alejí je  lipová alej na náměstí ve Kdyni na Domažlicku.  Zdejší alej tvoří 96 ks lip vysazených v letech 1902-3, před 117 lety ve čtyřech řadách po celém náměstí.  Po ozdravných procesech dochází k postupné výměně, aby alej byla zachovaná pro další generace.  Alej se tvaruje dle dobových fotek z třicátých let.

Lipová alej Náměstí Kdyně

Dosud nominované aleje v Plzeňském kraji

Název

Druh

Místo

Hraběcí alej u zámku Kozel

Dubová

Šťáhlavy a Šťáhlavice

Lipová alej Náměstí Kdyně

Lipová

Kdyně

Lipová alej republiky v Hlincích

Lipová

Hlince – Ptyč (Park Berne)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *