Nenechte si Vánoce přerůst přes hlavu. Neutrácejte zbytečně a pozor na půjčky

Spousta dárků pod stromečkem, plná lednice jídla i sousedské soutěže o to, kdo letos na domě vykouzlí zářivější výzdobu – i tak vypadají současné Vánoce. A bohužel k tomu patří i přílišné utrácení a půjčky. Podle průzkumu České bankovní asociace půjčku před Vánoci zvažuje sedm procent Čechů. Nejčastějším důvodem je  neochota počkat, než se na danou věc našetří. Možné problémy se splácením si lidé ve většině případů nepřipouští. Když pak po svátcích nastane čas na první splátku, přijde vystřízlivění. Pokud vás před svátky potká nějaká nečekaná událost a půjčku zkrátka potřebujete, mějte na paměti následující patero rad, aby vám v novém roce splátky nepřerostly přes hlavu.

 

  1. Splácejte maximálně čtvrtinu vašich příjmů 

Myslete hlavně na to, že za dveřmi čeká nejen nový rok, ale také splátky. Aby vám po jejich zaplacení zbylo ještě dost peněz na živobytí, radí odborníci splátkou nepřekročit hranici 25 procent příjmů. Pokud vám na účet přijde výplata 20 000 korun, neměla by tedy splátka případné půjčky být větší než 5 000 korun.

  1. Nepůjčujte si na něco, co nepotřebujete 

Půjčovat byste si měli jen na to, co přežije dobu splácení. Zvažte půjčku na dárky, které děti baví pár dní a vy je pak splácíte do příštích Vánoc. Projíst půjčku u sledování pohádek také není rozhodně zodpovědné. Čtyřicet procent zákazníků si před Vánoci půjčuje peníze na elektroniku a tři procenta na hračky, ukazuje aktuální průzkum mezi obchodními zástupci společnosti Provident.

 

3. Půjčte si jen tolik, kolik opravdu potřebujete 

Je hezké získat pár tisíc navíc, ale ty rychle utratíte za zbytečnosti a splátky vás pak zbytečně zatěžují. Pokud už si opravdu musíte před Vánoci půjčit, pak žádejte co nejnižší částku. Dejte si také pozor na skryté poplatky. Některé společnosti nabízí na nižší částky půjčku zdarma. Abyste se ovšem vyhnuli nečekaným poplatkům, je třeba dbát na vrácení částky ve stanovené lhůtě. Pak budete mít půjčku zdarma skutečně bez jakéhokoliv navýšení.

  1. Nesplácejte dluhy další půjčkou 

Pokud v lednu zjistíte, že jsou splátky vánoční půjčky nad vaše síly, neberte si další úvěr jen proto, abyste získali čas. Můžete se tak dostat do dluhové pasti. Seriózní společnost by vám ani půjčku na splacení jiné půjčky dát neměla, pokud ta druhá nemá výhodnější splátku, nebo jí přeplatíte méně než tu první.

  1. Pojistěte se

Většina firem již ke svým úvěrům nabízí také pojištění proti nenadálým životním situacím, jako pracovní neschopnost, hospitalizace, zlomeniny či úmrtí. Když tedy po Silvestru onemocníte, nemusíte se bát, že vám splátky přerostou přes hlavu. (hb)

Foto Pixabay

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *