Nechtěné vánoční dárky můžete věnovat klientům FOKUSu České Budějovice

FOKUS pomáhá lidem s vážným duševním onemocněním. „Pokud byste pod stromečkem našli dárek, který se Vám nehodí, který se Vám nelíbí, a zároveň jej nechcete vyhodit, můžete jej věnovat našim klientům. Rozdáme jim je,“ říká Zdeňka Kuviková, ředitelka neziskové organizace FOKUS České Budějovice.

Některé vánoční dárky potěší, jiné s sebou nesou starost, jak se jich decentně zbavit. „Pomocníci do domácnosti jako jsou rychlovarné konvice, toustovače a další běžné kuchyňské vybavení, které není příliš drahé, znamená pro klienty FOKUSu výdaje navíc,“ uvádí sociální pracovnice Barbora Vopelková. „Někteří klienti mají invalidní důchod kolem čtyř tisíc korun, k tomu pracují na částečný úvazek. Celkem jejich měsíční příjem dělá kolem 8 tisíc korun. Z toho musí zaplatit nájem, stravu,…“ upřesňuje Barbora Vopelková z Komunitního týmu. Komunitní tým pomáhá lidem, kteří mají vlastní zkušenost se schizofrenií, bipolární poruchou či vážnými depresemi, podporuje je a jejich blízké.

Drogerie, trvanlivé potraviny, oblečení, potřeby a krmení pro domácí mazlíčky, za všechny věci věci budeme pro klienty rádi,“ vyjmenovává Michaela Kubatová ze Sociálně terapeutické dílny. „A kdyby se mezi nechtěnými dárky našel kávovar, využili by jej společně klienti, jejich blízcí, kteří k nám chodí, i naši pracovníci; za ten bychom byli také rádi,“ doplňuje Michaela Kubatová.

Do Sbírky nechtěných vánočních dárků mohou lidé přinášet věci, které jsou nepoužívané a nepoškozené. „Všem, kteří se do sbírky zapojí, děkujeme,“ uzavírá Zdeňka Kuviková, ředitelka neziskové organizace FOKUS České Budějovice.

Lidé mohou věci přinášet od 2. do 20. ledna 2018 na tato místa:

 • Recepce Českého rozhlasu České Budějovice, U Tří lvů 1, České Budějovice. PO až PÁ 8 – 18 hodin
 • Kavárna Matice, ul. Matice školské 4, České Budějovice. PO až PÁ 8 – 20 hodin, SO 10 – 17 hodin, NE 13 – 19 hodin
 • FOKUS, Novohradská 71, České Budějovice. PO – PÁ 8 – 16 hodin
 • FOKUS, Nad Nemocnicí 424, Český Krumlov ST – ČT 8 – 16 hodin

Dárky, které zbydou, věnujeme do materiální banky

Věci, které FOKUS nevyužije pro klienty, předá do materiální banky. Materiální banku provozuje sdružení Dialog CB. Materiální banka v Českých Budějovicích přerozděluje darované vybavení domácností a kanceláří poskytovatelům sociálních služeb a jejich klientům, kteří jsou zrovna v sociální či finanční krizi a potřebují s vybavením svého domova pomoci.

Co především využijí klienti FOKUSu:

 • Trvanlivé potraviny, drogerie, dámské hygienické potřeby, úklidové prostředky
 • Nádobí, toustovače, rychlovarné konvice, ruční šlehače, ponorné mixéry a další
 • Kávovary, mikrovlnné trouby, vysavače, ledničky
 • Sluchátka, hodinky, budíky
 • Chytré telefony (aplikace R-ITAREPS pro klienty, pomáhá sledovat jejich zdravotní stav a předcházet relapsům schizofrenie)

Co by pomohlo pracovníkům FOKUSu ke zlepšení podmínek na pracovišti:

 • Papíry do tiskárny, velikost A4, euroobaly, kancelářské potřeby (propisky, fixy, bločky, lepící papírky atd.)
 • Kávovar
 • Kancelářské židle, fotoaparát

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *