Na Slavnosti svobody už osvoboditel Plzně, belgický veterán Valère Gustin, nepřijede

V sobotu zemřel ve věku 98 let pan Valère Gustin, jeden z posledních veteránů belgického 17. střeleckého praporu, který pomáhal v květnu 1945 osvobozovat také Plzeň. Letos mával z džípu při Slavnostech svobody a ještě před necelým měsícem se zúčastnil slavnostního odhalení pamětní desky, kterou Plzeň věnovala právě 17. střeleckému praporu v Lutychu (Liège), odkud většina jeho příslušníků pocházela. 

„Dnes jsem s velkým zármutkem přijal smutnou zprávu, že nás navždy opustil Valère Gustin, jeden z hrdinů, kteří v druhé světové válce riskovali své životy v boji za naši svobodu. Je mi to obrovsky líto. I když už se nikdy nesetkáme, Valère Gustin navždy zůstane v našich srdcích. Upřímnou soustrast rodině,“ reagoval primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Informaci o úmrtí pana Gustina poskytla Pavla Kocourková, která je v kontaktu s belgickými veterány. Město Plzeň připraví kondolenci rodině a v pondělí 7. listopadu položí primátor smuteční květiny k pamětní desce věnované belgickým veteránům, jež se nachází v objektu radnice na náměstí Republiky 1.

Příběh pana Gustina naleznete zde: https://www.slavnostisvobody.cz/veterani-new/valere-gustin/.

Informace z odhalení pamětní desky v Lutychu jsou zde: https://www.plzen.eu/o-meste/aktuality/aktuality-z-mesta/plzen-odhalila-v-li-ge-pametni-desku-vojakum-17-streleckeho-praporu.aspx.

Zdroj: www.plzen.eu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *