Na plzeňské Divadelní léto letos na kole. Vyhnete se potížím s parkováním a kolo vám ohlídají

Scéna pro 13. ročník Divadelního léta vyroste v  červenci v  plzeňském Parku U Ježíška, v  lokalitě v  širším centru města, která je dobře přístupná i na kolech a koloběžkách. Festival proto v  letošním roce připravil jako novinku pro cyklisty zónu na parkování kol. Stojany budou umístěny uvnitř oploceného areálu, kam mohou pouze diváci s  platnou vstupenkou. Festival potrvá od  8. do  27. července 2020 a pod širým nebem nabídne reprízy úspěšné komedie Švanda dudák s  Ondřejem Rychlým v  titulní roli. Premiérovou inscenací letošního roku bude Poslední zrnko písku v režii studentů DAMU. Součástí divadelního léta je i zajímavý doprovodný program – Improzápas, Open Air Slam a PechaKucha Night. Vstupenky jsou k  dostání prostřednictvím sítě GoOut.

Divadelní léto pod plzeňským nebem připravuje od roku 2008 vždy jednu původní inscenaci, kterou zasazuje do kulis širšího centra Plzně. Po Proluce, náměstí Republiky, prostranství před  Západočeským muzeem či U Zvonu se festival vloni poprvé odehrál U Ježíška. Místo, kde do té doby vystupovaly zejména cirkusy, objevil pro divadlo pod otevřeným nebem režisér Marek Němec a umístil sem adaptaci Tylova Strakonického dudáka, pod kterou je podepsán spolu s  dramaturgem Jiřím Janků. Scéna Agniezsky Páté-Oldak využívá krásnou přírodní scenérii, lesík i travnatý kopec z  navážky, lemovaný topoly.

„Už v  loňském roce někteří diváci rádi využívali blízké cyklostezky u řeky Radbuzy a přijížděli na  představení na kole. Letos jsme se proto rozhodli vymezit cyklistům místo v  našem areálu, aby mohli své kolo po dobu představení bezpečně zaparkovat. Vítána jsou nejen kola, ale i koloběžky,“ upozornila na letošní novinku ředitelka Divadelního léta Marcela Mašínová. Park U Ježíška je velmi dobře dostupný i pro pěší – z  centrálního náměstí Republiky trvá chůze kolem 15 minut, areál je blízko hlavního vlakového nádraží a v  okolí je i dostatek parkovacích míst pro  automobily.

Divadelní léto se s  návštěvností 9000 diváků ročně řadí k  největším open air divadelním festivalům v  republice, na jeho letošním programu se však podepsala koronavirová krize. Termín zahájení se z  poloviny června posunul až na 8.  července, snížil se počet představení i počet míst– místo pěti set diváků jich letos v  hledišti usednou maximálně tři stovky.

Historie Divadelního léta pod plzeňským nebem se píše od roku 2008, za dvanáct let festival navštívilo celkem 85000 diváků. Každý rok vzniká původní inscenace, kterou tvůrci zasazují do  kulis širšího centra Plzně, divadelní scéna s  hledištěm vyrůstá na  různých místech. Za dobu existence Divadelního léta se na plzeňské letní scéně vystřídala řada hvězdných tváří, mimo jiné Viktor Limr (Don Juan 2008), Jan Zadražil (Revizor 2009), Martin Hofmann (Král jelenem 2010), Roman Zach (Lhář 2014), Pavel Batěk (Prokletí rodu Baskervillů 2015) nebo Kamil Halbich (Don Quijote 2016). Jednou z  nejúspěšnějších inscenací v  historii festivalu byl Cyrano s  Michalem Dlouhým (2018).

Aktuální informace najdou diváci na http://www.divadelnileto.cz/ a na FB.

Divadelní léto

13. ročník, 8. – 27. 7. 2020, U Ježíška 2711/7, Plzeň

Švanda dudák

podle hry Strakonický dudák od Josefa Kajetána Tyla (premiéra 29. 6. 2019)

obnovená premiéra v úterý 14. července 2020 ve 20.30

reprízy 15. – 19. července ve 20.30

Režie: Marek Němec, scéna: Agnieszka Pátá-Oldak, hrají: Ondřej Rychlý, Eliška Hanušová, Martin Písařík, Klára Krejsová, Michal Štěrba, Tomáš Karger, Jana Kubátová, Bronislav Kotiš, Antonín Procházka ml., David Kubát a další.

 

Poslední zrnko písku

Činohra 16-20 (divadelní soubor studentů DAMU)

premiéra 25. července ve 20.30

reprízy 26. a 27. července ve 20.30

Režie: Aminata Keita, scénář: Aminata Keita, Jaroslav Jurečka a kol., scéna a kostýmy: Michal Spratek,

hrají: Jessica Bechyňová, Zuzana Černá, Kryštof Dvořáček, Michael Goldschmid, Jakub Svojanovský, Eliška Zbranková

 

Doprovodný program

Improzápas

8. července ve 20.30

Open Air Slam

9. července ve 20.30

PechaKucha Night vol. 32

10. července 20.20

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *