Na Božkovském ostrově vznikla ptačí stezka. Pozorovat se tam dají i veverky a brouci

Druhému plzeňskému obvodu se během uplynulého roku podařilo ve sportovním a relaxačním areálu na Božkovském ostrově zrealizovat tzv. „ptačí stezku“. Ptačí stezka zahrnuje různorodou soustavu prvků, rozmístěnou po celé ploše areálu. Návštěvníci ostrova si mohou všimnout informačních panelů, upozorňujících na místní faunu, ptačích budek nebo krmítek. Stezka se zaměřuje především na ptactvo z toho důvodu, že v oblasti žije hojné množství běžných druhů ptactva, ale i vysoký počet ptáků, kteří doprovází vodní tok, například ledňáček, skorec a střízlík.

„Na Božkovském ostrově byly pro podporu ptactva instalovány ptačí budky a krmítka. Naučné tabule s obrázky ptáků, včetně vydařených kreseb dětí ze základní školy v Božkově, byly umístěny ke krmítkům tak, aby si návštěvníci a milovníci ptactva mohli ptáky žijící v této lokalitě určit a něco víc se o nich dozvědět,“ uvedl starosta Lumír Aschenbrenner.

Kromě ptactva se na Božkovském ostrově dají pozorovat i veverky, které také začaly semínka z krmítek využívat jako zdroj potravy. K pěší cestě poblíž krmítek nechal obvod umístit i jedno broukoviště. Jeho funkcí je poskytnout útočiště nejen hmyzu, ale i drobným savcům či ještěrkám.

„Cílem projektu je zvýšení biodiverzity (množství druhů) v našem obvodě a zároveň snaha o osvětu u dětí i dospělých. Areál Božkovského ostrova jsme zvolili proto, že představuje významný krajinný prvek, tedy prostor, který je více spjat s přírodou,“ přiblížil místostarosta Roman Andrlík.

Iniciace ptačí stezky vzešla od místního amatérského ornitologa Jana Hraběte. Obvod se podílel na zajištění a instalaci ptačí stezky částkou 12 tisíc korun. „Děkujeme hlavně místním občanům a ornitologickým nadšencům, kteří s nápadem ptačí stezky koncem loňského roku přišli. Na místě je i poděkování božkovské škole v čele s paní ředitelkou, jejíž žáci přispěli svými výkresy ke grafické podobě jedné z informačních tabulí,“ uvedl místostarosta Jan Fluxa.

Zdroj: MO Plzeň 2

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *