Mydlovarští vítali své nové občánky v zámečku Vysoká Hrádek

Osm dětí narozených v posledních dvou letech obyvatelům Mydlovar na Českobudějovicku přivítali coby své nové občany v sobotu 17. července zástupci obce na zámečku Vysoký Hrádek. Slavnostní vítání nových občánků se tam konalo historicky teprve podruhé.

Mydlovarští měli v sobotu odpoledne k dispozici celé přízemí infocentra, kde je v současné době umístěna výstava „Jizerská 50 / Viděna šesti“. Soubor více než čtyř desítek velkoformátových snímků, na kterých se podílelo šest osobností současné české fotografie, zde bude k vidění zdarma do konce července.

V síni, kde starostka Mydlovar Hana Chalupská spolu s místostarostou Bohuslavem Pindryčem vítala nové občánky, na děti čekala klasická dřevěná kolébka. Symbolicky, protože některé se do ní sotva vešly. Věk oslavované osmičky se totiž pohyboval od několika měsíců do téměř dvou let. „Jsme malá obec se zhruba 310 obyvateli, takže novorozenců jen u nás jako šafránu. Musíme vždy počkat, až bude dětí víc. První vítání občánků jsme zde uskutečnili v roce 2019 a druhé nyní, po dvou letech. Uvidíme, kdy bude další,“ usmívala se starostka.

Zámeček Vysoký Hrádek se už dlouhodobě řadí mezi desítku nejnavštěvovanějších památek na jihu Čech. Infocentrum elektrárny Temelín v jeho útrobách je po rozvolnění protiepidemických opatření znovu přístupné od čtvrtka 1. července. Po několikaměsíční pauze v rámci koronavirové prevence ČEZ obnovil také páteční projížďky přísně střeženým areálem temelínské elektrárny včetně prohlídky čerpací stanice Hněvkovice. Nepřetržitě přístupný je celý zámecký park pyšnící se vedle mnoha druhů vzácných dřevin také malebným rybníkem s ostrůvkem, motýlí loukou, ptačí stezkou a včelíny.

Mydlovary  se nachází zhruba tři kilometry severozápadně od Zlivi, přibližně 16 kilometrů severně od Českých Budějovic. Obec s přibližně 310 stálými obyvateli je jednou z devíti historických vsí takzvaných Zbudovských Blat.

Zdroj: Obec Mydlovary

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *