Možná se v něm brzy projedete. Muzeum získalo unikátní autobus z roku 1969

 

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě koupilo autobus Škoda 706 RTO LUX z místního podniku Karosa z roku 1969. Doplní již dříve získané exponáty. Prodejní cena autobusu byla 4,5 milionu korun.

“V našich sbírkách už máme autobusy Karosa typů Š 11, 700, 900 a HD 12 a s uvedeným vozem Škoda 706 RTO LUX bude vývojová řada základních typů autobusů Karosa ucelená,“ uvedl ředitel muzea Jiří Junek.

Autobus byl nabízen k prodeji jako plně funkční, s platným technickým průkazem i registrační značkou. Bude jej tak možné nejen okamžitě vystavovat, ale také využívat při různých retro akcích nejen v Pardubickém kraji. „Vzhledem k tomu, že se jednalo o unikátní možnost pořídit tento autobus pro naši organizaci, rozhodli jsme se navýšit příspěvek do fondu investic muzea tak, aby ho organizace mohla zakoupit.” uvedl hejtman Martin Netolický. Vzhledem ke stavu autobusu se s ním budeme možná setkávat i v jiných krajích. Velkou pozornost by určitě vzbudil na Plzeňsku, zejména mezi sběrateli v muzeu MHD ve Strašicích na Rokycansku.

Autobus je ve velmi dobrém stavu, plně funkční, s dohledatelnou a prověřenou historií. „Podle dochovaných výrobních čísel se jedná o výrobek vysokomýtského národního podniku Karosa, který byl dodán národnímu podniku Silnice v Hradci Králové – závod Chrudim v roce 1970. K autobusu je i celá řada náhradních dílů včetně motoru po generálce,” uvedl náměstek hejtmana pro oblast kultury Roman Línek.

V současné době jsou autobusy v různých pronajatých garážích. „Počítáme s tím, že pro tyto velké sbírkové předměty budou učeny připravované prostory v areálu bývalé zemědělské školy v Poplerově ulici, ale lidé se s nimi setkají také na různých akcích, a to nejen v našem kraji. Chceme, aby provozuschopné exponáty ožily a předvedly se v celé své kráse,“ řekl Roman Línek.

Zdroj: Pardubický kraj, info FB Miro Tiro

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *