Mladí nadaní fyzici z celého Česka změří v Plzni své znalosti a schopnosti

Nadaní mladí fyzici z řad středoškoláků z celého Česka budou své schopnosti poměřovat od úterý 15. do pátku 18. března ve Středním odborném učilišti elektrotechnickém v Plzni. Tam totiž Fakulta pedagogická Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) pořádá ústřední kolo 63. ročníku Fyzikální olympiády. 

Do ústředního kola, které Fakulta pedagogická ZČU pořádá pod hlavičkou Jednoty českých matematiků a fyziků, se kvalifikovali žáci, kteří předtím zvítězili v krajských kolech, do nichž postoupili z kol školních. Ústřední kolo je putovní a každý rok je hostí jiné město. „Do Plzně tentokrát přijede 35 soutěžících z celé ČR. Obvykle jich bývá k padesáti, ale průběh a také účast letošního ročníku bohužel poznamenala pandemie covidu-19,“ vysvětluje organizátorka akce Zdeňka Kielbusová z katedry matematiky, fyziky a technické výchovy Fakulty pedagogické ZČU.

Fyzikální olympiáda začne v úterý 15. března vpodvečer programem, který pěveckým vystoupením doprovodí studenti katedry hudební výchovy a kultury Fakulty pedagogické. Druhý den čeká soutěžící řešení teoretických úloh, na čtvrtek 17. března je připravena úloha experimentální, která je ovšem zatím tajná. Speciálně pro soutěž ji připravili rovněž na katedře matematiky, fyziky a technické výchovy. Vše se bude dít v prostorách učiliště, jehož velký sál se pro účely olympiády stane i jakousi laboratoří. „Experimentální úloze se budou soutěžící ve dvou skupinách věnovat od 8 do 16 hodin. Polovina žáků bude řešit úlohu, pro druhou polovinu bude v té době připravena přednáška a workshop. Poté se žáci vymění. Soutěžící mohou při řešení používat Matematické, fyzikální a chemické tabulky pro střední školy a neprogramovatelné kalkulačky,“ popisuje Zdeňka Kielbusová.

Poslední den fyzikální olympiády, pátek 18. března v 9.00 hodin, bude patřit slavnostnímu zakončení, vyhodnocení a předání diplomů. Maximálně pět nejlepších žáků postoupí z ústředního kola na 52. Mezinárodní fyzikální olympiádu, nad kterou však podle Zdeňky Kielbusové momentálně visí otazník. Olympiáda by se totiž měla v červenci uskutečnit v Bělorusku. „Možná se uskuteční online stejně jako loňský ročník, který se měl konat ve Vilniusu v Litvě. Bližší informace zatím nemáme,“ říká.

Zdroj: ZČU Plzeň, ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *