Mezinárodní festival DIVADLO přiveze do Plzně inscenace předních evropských režisérů
Kirill Serebrennikov z Ruska, Kornél Mundruczó z Maďarska, Krystian Lupa a Krzysztof Garbaczewski z Polska, Rastislav Ballek ze Slovenska… to jsou jména předních evropských režisérů, jejichž inscenace představí českým divákům 24. ročník Mezinárodního festivalu DIVADLO, který proběhne od 7. do 14. září v Plzni. “Letošní zahraniční i domácí program spojuje tradičně náš hlavní cíl – uvést mimořádně kvalitní inscenace. Sledujeme také soustavně nové a někdy i objevné trendy současného divadla. Letošní ročník ukáže, že soudobé evropské divadlo nachází silná současná společenská témata,” říká ředitel festivalu Jan Burian.
K hlavním zahraničním lákadlům patří moskevské Gogolovo centrum s adaptací současné německé hry Maria von Mayenburga z prostředí ruských teenagerů (M)učedník v režii jednoho z nejprovokativnějších ruských režisérů Kirilla Serebrennikova. Budapešťský soubor Proton Theatre přiveze do Plzně inscenaci Hanebnost dle románu J. M. Coetzee režiséra Kornéla Mundruczó, která z důvodu herecké indispozice nahrazuje původně oznámenou inscenaci Je těžké být bohem od téhož režiséra.
Mezi další zahraniční hvězdy se řadí vratislavský Teatr Polski s dramatizací románu Thomase Bernharda Mýcení v režii Krystiana Lupy, postmoderní zpracování Hamleta krakovského divadla Narodowy teatr stary v režii předního polského režiséra generace třicátníků Krzysztofa Garbaczewského a v neposlední řadě dva soubory ze Slovenska: Slovenské národní divadlo s další z inscenací Rastislava Balleka Mojmír II. aneb Soumrak říše, reflektující kontroverzní postavy národní minulosti, a sólo režisérky, autorky, performerky a herečky Slávy Daubnerové nazvané Solo lamentoso. Z České republiky uvidí návštěvníci tradičně to nejzajímavější, co se“urodilo” na domácích jevištích od Ostravy, přes Brno, Hradec Králové či Prahu.
Celkově program festivalu nabídne na mnoha místech v Plzni 39 představení od 32 souborů z Ruska, Polska, Maďarska, Slovenska, Španělska a České republiky, které doplní řada doprovodných akcí – filmů, diskusí i koncertů.
Více informací o zahraničním programu:
Jeden z nejprovokativnějších ruských režisérů Kirill Serebrennikov adaptuje v inscenaci Gogolova centra současnou německou hru Maria von Mayenburga Mučedník na domácí poměry a poukazuje prostřednictvím příběhu o školním konfliktu na stav ruské společnosti. “Nejistý svět teenagerů, plný výsměchu a šikany, lži a agrese dospělých, autority s pochybnou autoritou – to vše vede k tomu, že škola, stejně jako celá země, nedokáže čelit náboženskému fanatismu a fundamentalismu,” uvádí členka dramaturgické rady Kamila Černá.
Inscenace Hanebnost budapešťského souboru Proton Theatre v režii Kornéla Mundruczó vznikla dle stejnojmenného románu J. M. Coetzee. Autor v něm vykresluje věrný obraz doby, v níž žijeme, přestože hlavní postavou příběhu je David Lurie, profesor romantické literatury z Kapského města, a děj se odehrává ve vzdálené Jihoafrické republice po pádu apartheidu. “Román boří bariéry zavedených pořádků místní společnosti a formuluje velké evropské otázky. Příběh ukazuje obavy a problémy lidí na kontinentu, který prochází zásadní přeměnou,” doplňuje členka dramaturgické rady Dora Viceníková. Premiéra inscenace proběhla na festivalu Wiener Festwochen ve Vídni.
Jeden z největších současných polských režisérů Krystian Lupa zavádí ve vlastní dramatizaci Bernhardova románu Mýcení diváky na pohřební hostinu. Hlavní hrdina se zde po dlouhé době setkává se skupinou svých uměleckých přátel, které vidíme pohledem jeho sarkastických komentářů. “Pohled na jejich tvůrčí a lidské zmarnění se časem začne prohlubovat, rozkrývají se jak jejich individuality, tak míra vlivu, který na ně má kulturně degenerující společnost,” líčí Viceníková. Inscenace divadla Teatr Polski z Vratislavi patřila k vrcholům Avignonského festivalu 2015.
Vůbec poprvé se v České republice představí přední polský režisér generace třicátníků, Krzysztof Garbaczewski. Jeho pozoruhodná inscenace Shakespearova Hamleta z krakovského Starého divadla je autorská, výsostně výtvarná, zábavná i iritující. “Rozbíjí a rozšiřuje divadelní prostor, mísí různé textové zdroje a východiska, zároveň ale nezapomíná vyprávět příběh a jeho prostřednictvím pojmenovávat svět,” zdůrazňuje Černá.
Tradiční host festivalu, Slovenské národní divadlo, přiveze do Plzně další z inscenací Rastislava Balleka, fascinovaného zapadlými texty slovenské literatury, pozapomenutými dějinnými momenty a kontroverzními postavami národní minulosti. “V inscenaci Mojmír II. aneb Soumrak říše Ballek spolu s jejím autorem Klimáčkem otevírají na pozadí historických událostí konflikt západního a východního myšlení a kultury, západní racionality a východní emocionality,” popisuje Viceníková. Inscenace byla vyznamenána pěti Doskami (inscenace, režie, scénografie, hudba, ženský herecký výkon) za sezonu 2014/2015.
Ve své nejnovější sólové performanci Solo lamentoso líčí slovenská režisérka, autorka, performerka a herečka Sláva Daubnerová příběh ženy, která bojuje proti štěkotu sousedčina psa poslechem hudby. Paní Eva N. pouští čtrnáct let stále dokola jednu árii, což budí rozhořčení u obyvatel Štúrova i zájem turistů a médií. “Autentický materiál v kombinaci s promyšlenou choreografií a světelným designem vytvářejí inscenaci na pomezí dokumentárního, pohybového a výtvarně stylizovaného divadla,” vyzvedává Černá.
Z České republiky uvidí návštěvníci to nejzajímavější, co na domácích jevištích vzniklo za poslední rok. Z Prahy přijede Dejvické divadlo s “psychothrillerem” Zimní pohádka režiséra Ondreje Spišáka, Experimentální prostor NoD se scénickou koláží Dvojí domov / z Čepa v režii Jana Nebeského, Divadlo Disk s absolventskou inscenací studentů DAMU Rituální vražda George Mastromase v režii Adama Svozila a Divadlo Na zábradlí inscenaci Posedlost v režii Jana Mikuláška. Ostravu zastoupí Komorní scéna Aréna s druhou částí volné trilogie Slyšení v režii Ivana Krejčího, která získala Cenu divadelní kritiky jako nejlepší uvedený divadelní text a nejlepší inscenace roku 2015, Marek Cisovský v hlavní roli byl oceněn za nejlepší mužský herecký výkon. Po dvou divadelních souborech přijede z Brna a Hradce Králové: Národní divadlo Brno s inscenací Petrolejové lampy v režii Martina Glasera a HaDivadlo s Čechovovou klasickou hrou Strýček Váňa režiséra Ivana Buraje. Klicperovo divadlo z Hradce Králové se představí adaptací nejslavnějšího románu Borise Viana Pěna dní v režii dvojice SKUTR, Divadlo Drak pak zpracováním klasické pohádky O bílé lani v režii Jakuba Vašíčka. Naivní divadlo Liberec přiveze do Plzně loutkové představení Čechy leží u moře režisérky Michaely Homolové. Domácí plzeňské Divadlo Alfa uvede na festivalu svoji nejnovější inscenaci, Molièrovo Lékařem proti své vůli v režii Tomáše Dvořáka, a Divadlo J. K. Tyla proslulý titul Georga Büchnera Vojcek v režii dvojice SKUTR.
Hlavní divadelní program doplní opět off program, pořádaný ve spolupráci se z. s. Johan, který zahajuje již v úterý 6. září taneční inscenace Jak zabít Hamleta v Moving Station. Kromě dalších divadelních představení zahrnuje besedy o současném českém i zahraničním divadle, divadelní poezii či nový cirkus, reprezentovaný nejlepší českou vzdušnou akrobatkou Eliškou Brtnickou a jejím představením Enola.
Stejně jako v loňských letech nebudou chybět ani open-air produkce. Jedna z nich se dokonce odehraje na netradičním místě na borském sídlišti. Diváci mohou po tři večery sledovat 40 minutovou experimentální zvukovou performance o životě v paneláku, o hlučných sousedech a domovních schůzích, nazvanou Zářící město. Kapacita tohoto představení je omezená. Zajímavý zážitek nabídne technologické loutkové představení pro jednoho diváka nazvanéμsputnik [mikrosputnik] o dobrodružství, které ve vesmíru zažívá první umělá družice planety Země. Představení o délce 10 minut je k vidění během čtvrtka, pátku a soboty v Muzeu loutek na náměstí Republiky, kapacita je též omezená.
Součástí doprovodného programu budou také dvě filmové projekce připravené ve spolupráci s Filmovým klubem Plzeň: finská noirová tragikomedie Hamlet podniká v kinosále Měšťanské besedy a ruské drama Mučedník, uvedené u nás zatím pouze na letošním MFF v Karlových Varech, které vzniklo jako filmová adaptace stejnojmenné divadelní inscenace režiséra Kirilla Serebrennikova uváděné letos v hlavním programu festivalu.
Ve čtvrtek, pátek a sobotu večerní program doplní koncerty ve spolupráci se Zach´s Pub, kde vystoupí pražská hiphopová formace Prago Union, energická kapela Mediterian s kubánským zpěvákem a latinsko-americkými rytmy či bluesový zpěvák a kytarista St. Johnny.
Až do 30. září bude v Galerii Evropského domu na náměstí k vidění výstava Polský divadelní plakát, která je součástí doprovodného programu festivalu. Představí velká jména této umělecké oblasti, jakými jsou např. Roman Cieślewicz, Jan Lenica, Franciszek Starowieyski, Waldemar Świerzy, Jan Młodożeniec. Soubor dvaceti plakátů představí inscenace děl světových dramatiků. Připravena je ve spolupráci s Polským institutem v Praze.