Městská policie má první kešku. Má být cílem rodin, jak společně trávit volný čas

Městská policie Plzeň (MP) se od listopadu připojila k těm, kdo si oblíbili hru geocaching. Nápad na založení keše se zrodil na Odboru analýzy a prevence kriminality MP Plzeň, kdy se metodička prevence kriminality Markéta Hazdrová rozhodla založit kešku Městské policie Plzeň. Důvodem byla dlouholetá osobní zkušenost s  touto hrou. Oslovila proto svého kolegu z  Dopravní skupiny Martina Matulu, který se geocachingu také věnuje, a celou věc zrealizovali.

Výsledkem je tedy prvotina MP Plzeň zasazená do lokality centra města. Čas ukáže, jestli byli úspěšní a keška se bude líbit. Hry se může zúčastnit kdokoliv, od nejmladších po nejstarší, má motivovat a učit. Můžete si vychutnat radost z pohybu v  naší metropoli a svoji schopnost orientace. Základním principem je, aby lidé formou hry projevili určitou činnost a zjistili důležité a zajímavé věci o městské policii. Například, že nejde jen o složku, která se zabývá represí, ale že spousta činností je preventivního charakteru. Cílem vzniku této kešky je, aby rodiny trávily svůj volný čas pohromadě, právě třeba u hledání těchto „pokladů“.

Co je geocaching
Geocaching je hra na pomezí sportu a turistiky, která spočívá v použití navigačního globálního družicového polohového systému při hledání skryté schránky nazývané cache (v češtině keš), o níž jsou známy její zeměpisné souřadnice. “Hra spočívá v tom, že někdo na neznámé místo ukryje keš a na internetu zveřejní její souřadnice a různé doplňující informace. Ostatní potom tuto schránku pomocí turistických navigačních přístrojů či chytrých telefonů hledají,” uvádí metodička prevence kriminality MP Markéta Hazdrová. “Účastník hry se zaregistruje přes webový portál Geocaching.com, zde získá souřadnice a může vyrazit do terénu,” dodává.

Člověk zabývající se geocachingem bývá označován slovem geocacher (česky kačer). Po objevení keše a zapsání se do logbooku – notýsku, který leží přímo v nalezené schránce, si může hráč něco z obsahu schránky vybrat a výměnou do keše vložit i něco svého. Potom schránku opět uschová a zamaskuje. Po návratu domů svůj nález zaznamená (zaloguje) na internetové schránce serveru geocachingu. V současnosti (2020) existují přibližně 3 miliony keší ve 191 zemích světa, na všech kontinentech včetně Antarktidy. Ve světě existuje více než 200 geocacherských organizací.

Zdroj: MP Plzeň

 

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *