Masaryk, jeho žena Charlotta a rodinná přítelkyně Jarmila Novotná na jednom pódiu. V Jonáši v pondělí 19. listopadu

Unikátní literárně hudební pořad ´TGM vzpomíná´, který se věnuje postavě našeho prvního prezidenta, bude mít premiéru v pondělí 19.listopadu v 19 hodin se v Divadélku JoNáš v Měšťanské besedě v Plzni. Pořad čerpá z knihy Karla Čapka Hovory s T. G. Masarykem. V zásadě se jedná o dramatizaci částí knihy, které jsou ale doplněny o další skutečnosti a historické souvislosti, které v tomto díle již čtenář nenajde. Jejich spojením vzniká nový originální celek.

Autorka pořadu, novinářka a publicistka Gabriela Špalková, věnovala více prostoru Charlottě Garrigue Masarykové a do děje začlenila i českou, světově proslulou sopranistku Jarmilu Novotnou, přítelkyni Masarykovy rodiny, kterou T. G. Masaryk podporoval v začátcích její kariéry a s níž koncertoval později Jan Masaryk. Součástí pořadu jsou i četné hudební vstupy mezi jednotlivými literárními pasážemi.

Na jeviště přivede tento pořad výrazné osobnosti plzeňské kultury. Členy plzeňské činohry Pavla Pavlovského, který ztvární Tomáše Garrigua Masaryka. Moniku Švábovou, jež vystoupí jako Charlotta Garrigue Masaryková, sólistku opery DJKT Radku Sehnoutkovou v roli Jarmily Novotné a dlouholetého dirigenta plzeňské opery Ivana Paříka. Během večera zazní árie z oper B. Smetany a části jeho klavírních děl, dále i například části děl J. Suka, J. S. Bacha, ale i Karla Hašlera a dalších autorů. Pořad je realizován formou scénického čtení. Koná se v rámci 4. ročníku Plzeňského literárního festivalu, který pořádá Středisko západočeských spisovatelů. (gal)

Ilustrační foto – Pavel Pavlovský

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *