Malesice a Dolní Vlkýš budou bezpečnější. Hlídá je už šest plzeňských kamer

Z důvodu zvýšení bezpečnosti kamery sledují lokalitu u bytových domů v ulici U Potoka, křižovatku ulic Chotíkovská – Ke Kostelu a prostor víceúčelového hřiště v ulici Ke Sv. Josefu v devátém plzeňském obvodě Malesice.  Investice stála přes 600 tisíc korun  a podařilo se ji uhradit z rozpočtu města z fondu prevence kriminality.

V současnosti se na území devátého obvodu nachází šest různých kamerových prvků. Aktuální rozšíření navázalo na dvě původní kamery v Malesicích a jednu v Dolním Vlkýši, který do devátého obvodu také patří. Tam byla loni umístěna otočná kamera na náves a rok předtím byl na příjezdovou komunikaci instalován i dopravní radar monitorující projíždějící vozidla, což má kromě dohledu na rychlost vozidel rovněž význam pro prevenci kriminality.

Soustava v Malesicích je připojena do městského kamerového systému, data jsou uložena v datových centrech Správy informačních technologií.

„Městský kamerový systém v Plzni patří mezi nejlepší v České republice. S posledním rozšířením v Malesicích zahrnuje celkem 238 kamer, od roku 2014 již s FullHD rozlišením. Instalovaná zařízení monitorují dopravu, umístěna jsou v sadovém okruhu, v areálech hřbitovů, sledují okolí základních škol, sportovišť a další riziková místa. Záznamy jsou uchovávány po dobu 30 dnů a podle státní a městské policie pomáhají objasňovat dopravní nehody, přestupky, výtržnictví a podobně. Přispívají i k prevenci kriminality a větší bezpečnosti občanů,“ doplnil Jiří Winkelhöfer, radní města Plzně pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality.

Plzeň buduje kamerový systém od roku 1997 a v nové digitální podobě od roku 2009. Záznamy se sledují na několika pracovištích, centrální středisko se nachází v objektu státní policie na Klatovské třídě. Systém je každoročně rozšiřován do jednotlivých městských obvodů, kromě Malesic to bylo v posledních letech například do prvního a čtvrtého obvodu. V loňském roce začalo město i s výměnou již dosluhujících kamer instalovaných v letech 2009–2010. V rámci již probíhající rekonstrukce bude do konce příštího roku vyměněno celkem 21 stávajících kamer, na vybraných křižovatkách instalováno 16 panoramatických kamer poskytujících trvalý přehled o celém prostoru. Dobudovány budou optické trasy pro kvalitnější přenos signálu. Kamery doplní Plzeň také na vyhlídku Paluba Hamburk u hlavního vlakového nádraží a na náměstí T. G. Masaryka.

Zdroj: www.plzen.eu, ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *