Lyžařský areál na šumavském Špičáku startuje zimní sezonu v pondělí 30. prosince

Sice o 15 dní později než loni (začínalo se 15.12.2018), ale přeci jenom ještě v tomto kalendářním roce, začne lyžařská sezona i v největším areálu Plzeňského kraje – Ski&Bike Špičák. „Lyžovat se zatím bude na naší hlavní liniové trati, což je horní úsek sjezdovky Slalomové (č.3) s přejezdem na „dvojku“ U Zalomeného (č.2), po níž se dojede až k nástupu na lanovku. Máme tam v průměru 50 centimetrů sněhu, ale v některých úsecích není po celé šíři sjezdovek,“ uvedl k aktuálním podmínkám ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík. 

Ve středisku se bude zatím lyžovat za ceny vedlejší sezony, kdy celodenní skipas pro dospělého vychází při nákupu online o 5 procent levněji než přímo u kasy, kde stojí 550 korun. Dětský pak 390, mládežnický (15-18 let) a seniorský (60-69 let) 475 a rodinná pro neomezený počet vlastních dětí za 1310 korun (více info k cenám když tak na www.spicak.cz).

Otevřena bude také lyžařská škola, půjčovna a všechna gastro zařízení. Lanovka a služby půjčovny/lyžařské školy/servisu lyží jsou pro veřejnost v provozu poprvé od pondělních 8.30 do 16 hodin. Nový vyhřívaný stan i restaurace v horské chatě Blaženka pak podle zájmu hostů areálu.

Pozdní start letošní zimní sezony kvůli špatným sněhovým podmínkám bohužel neumožní uspořádání dětmi oblíbeného předsilvestrovského sjezdu světlušek, který se pravidelně koná 30.12. Děti při něm sjíždí potmě rodinnou sjezdovku Spodní Šanci s lampiony. Pravidelně se tohoto nočního sjezdu jinak účastní přes 100 dětí.

Rozloučení se starým rokem na nejprudší české sjezdovce Šance tentokrát ale na botách

Určitě se ale bude konat tradiční rozloučení se starým rokem na nejprudší české sjezdovce Šance, který pořádá zdejší horská služba ve spolupráci s lyžařským areálem. Skupina vybraných zájemců jej s pochodněmi v rukou kvůli nedostatku sněhu na této ryze přírodní trati po třech letech opět seběhne na botách, jako se to už v minulosti opakovaně stalo letech 2006, 2015 a naposledy v roce 2016.

Akce se tradičně odehrává 31.12. 2019 na Silvestra (letos v úterý). Noční zdolání nejprudší české sjezdovky Šance s pochodněmi v rukou se letos koná už po 45. Program začíná v 17,00 hodin pod dojezdem nejvíce strmého svahu, kde se sejdou lyžaři i další návštěvníci zdejších hor (vždy se přijde podívat cca 1000 – 2000 lidí). Samotný sjezd/letošní běh s pochodněmi začíná okolo 17,30 hodin. Připraveno je občerstvení, rozdělaný oheň, hudební produkce, večerem provází moderátor. Silvestrovský večer na špičácké sjezdovce pak jako vždy zakončí velký ohňostroj.

 Pro kontinuitu ve stručnosti historický přehled silvestrovského sjezdu. Na trati jediné černé sjezdovky areálu Ski&Bike Špičák se v současné podobě koná od Silvestra roku 1972. Dvakrát byl kvůli nedostatku sněhu úplně zrušen. V roce 2006, kdy řádil orkán Kyrill, pak sešli jeho účastníci sjezdovku poprvé na botách. Původ této tradice ale sahá už do roku 1948. V roce 1951 musela být kvůli vymezení tehdejšího hraničního pásma přerušena a obnovena byla znovu v zimě 1957. Tehdy se ale sjížděly jiné sjezdovky i úseky.

Zdroj: Ski&Bike Špičák, foto Pixabay

 

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *