Lidé v tom plzeňskou zoo nenechali. I při uzavření zahrady se stávají kmotry zvířat

Plzeňská zoo je v počtu chovaných druhů zvířat jedničkou v České republice.  K 31. prosinci loňského roku, jak ukazuje právě zveřejněná výroční zpráva za rok 2019, v ní žilo 7004 zvířat představujících 1172 různých druhů, poddruhů a plemen.

Brány zoo jsou od poloviny března zavřené. Poprvé v její historii na Lochotíně na dlouho a neurčito. V začínající sezóně tak zahrada přichází o vstupné, které je významným zdrojem příjmů na provoz. „Žádná zoo na světě není soběstačná a zvířata samozřejmě musejí dostat každý den svoji krmnou dávku a potřebnou péči. Není to jen krmení, ale také ve veterinární péči a teplu v expozicích,“ uvádí mluvčí zahrady Martin Vobruba. „Jde rovněž i o péči o rostliny v areálu. Ať je svátek, všední den, teplo, zima, prostě denně,“ dodává.

Plzeňané, ale i lidé z okolí, v tom ale zoologickou zahradu nenechávají samotnou a snaží se jí pomoci. „Od prvního dne od uzavření nám nabízejí různými cestami různé formy podpory,“ říká Martin Vobruba. „Velmi si toho vážíme,“ děkuje.

Pravděpodobně nejefektivnější cestou pomoci je adopce zvířat v zoo. Od roku 1991 bylo uzavřeno asi 1450 ročních adopcí. V posledních týdnech jejich počet výrazně stoupá. Adoptováni jsou zástupci tří stovek druhů. Největší oblibě se těší šimpanzi klokani, tučňáci nebo sovy. Na některá zvířata se ale nikdy nedostalo nebo stojí v ústraní. Na adopci tak čekají například filipínští zoborožci, většina bahňáků, některá plemena ovcí či antilopy.

Pokud chcete zvířatům v plzeňské zoo pomoci i vy, podrobné informaci o adopci najdete na stránkách webu: http://www.zooplzen.cz, případně vám poradí mluvčí zoo Martin Vobruba na e-mailu: vobruba@plzen.eu. Jde ale o velice snadnou záležitost. Budoucí kmotr si vybere své oblíbené zvíře. Nejprve kontaktuje oddělení propagace, vyplní přihlášku a uhradí stanovenou částku. Adoptivní vztah potom platí 12 měsíců od následujícího dne. Vyčíslená suma odpovídá skutečným nákladům na roční krmivo pro daný druh. A adopci lze věnovat také k narozeninám, svatbě nebo třeba jen pro radost. Kmotr dostává za každých celých 1000 Kč adopce volný lístek, samolepku “Jsem kmotrem v Zoo Plzeň” a jeho jméno je prezentováno v areálu zoo, na webu a ve výroční zprávě zahrady pro daný rok. Samozřejmostí je také pozvánka na každoroční setkání kmotrů, které se pravidelně koná ve druhé polovině září. (až)

Foo:

Samice makaka lvího Pavla, Madla a Aisha na jarním sluníčku při siestě

Klisny kulana turkmenského Ema, Enny a Esta zatím marně vyhlížejí návštěvníky

Foto Martin Vobruba

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *