Lidé bez domova a vykázaní kvůli násilí s příznakem nákazy mají vyhrazené prostory v Karlových Varech, v Sokolově a v Chebu

Zástupci vedení kraje a Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje uskutečnili další videokonferenční jednání se starosty deseti měst a obcí regionu. Společné diskuse se účastnil také David Hepnar, jednatel karlovarské laboratoře LabIn, která provádí testy na onemocnění  COVID-19.

V úvodu jednání informovala ředitelka Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje Lenka Petráková všechny starosty o tom, že počty testovaných lidí s příznaky onemocnění COVID-19 se v našem regionu stále zvyšují. Ocenila také spolupráci s pobytovými zařízeními sociálních služeb a s léčebnami dlouhodobě nemocných, kde se podařilo v předstihu nastavit potřebná preventivní opatření, jež poctivě dodržují jak zaměstnanci těchto zařízení, tak klienti. Díky tomu se nákaza zatím v těchto místech nešíří.

Jednatel laboratoře LabIn David Hepnar apeloval na starosty, aby i nadále vysvětlovali lidem, ať se v případě příznaků nákazy koronavirem hned telefonicky obracejí na praktického lékaře ve městě či obci, a poté absolvují testování. K jeho prosbě se připojil i hejtman Petr Kubis: „V současnosti máme dostatek odběrových setů a testování tedy může probíhat velmi intenzivně. Musíme takzvaně protestovat co nejvíce lidí, abychom zachytili nemocné a zabránili šíření nákazy. Podle informací ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha by měl také každý kraj dostat dalších 20 tisíc kusů rychlotestů pro testování pracovníků v pobytových sociálních službách.“

Hovořilo se i o zázemí pro lidi bez domova a vykázané kvůli domácímu násilí ze společných domácností. V případě, že jsou tito lidé s příznaky nákazy v karanténě, nebo už přímo mají pozitivní výsledek na COVID-19, by měli mít podle nařízení hejtmana připravené prostory prozatím v Karlových Varech, v Sokolově a v Chebu.  Starostka Sokolova Renata Oulehlová upozornila, že město vyčlenilo požadované prostory, ale problém vidí v zabezpečení těchto osob v karanténě, aby se nepohybovaly po okolí a nenakazily ostatní. „Budeme se tím zabývat a pošleme vám všem metodiku, jak v takovém případě postupovat. Dále bych se s vámi také rád domluvil, abyste v okamžiku záchytu člověka bez domova, který má příznaky COVID-19, kontaktovali přímo mě, abych zajistil příjezd odběrové sanity a následně indikaci k testování ze strany hygieniků,“ upřesnil Petr Kubis.

Starosta Chodova Patrik Pizinger zase požádal o možnost testovat i pečovatelky, které se starají o seniory v domech s pečovatelskou službou.  Stejný požadavek vznesl i starosta Žlutic Václav Slavík, který požádal o rychlou indikaci pečovatelek k testování. Hejtman také zpravil starosty o tom, že kraj připravuje prostory pro nemocné seniory v zdravotnickém zařízení REHOS Nejdek a jedná se o možnosti izolovat klienty pobytových zařízení léčeben dlouhodobě nemocných či obyvatel z domů s pečovatelskou službou i do lázeňského domu v Lázních Kynžvart.

O dalších dodávkách ochranných prostředků informoval představitele obcí krajský radní Jan Bureš. „Zítra budeme rozdělovat další respirátory a roušky praktikům, které zavezou hasiči, a ambulantním specialistům, kteří si budou ochranné prostředky opět vyzvedávat na sedmi výdejních místech v kraji. Máme připraveny i pohotovostní balíčky pro sociální služby, pokud by se prokázala nákaza, ale i pro pohřební služby, kdyby to bylo zapotřebí. V nemocnicích v regionu i na záchrance se snažíme držet alespoň desetidenní zásobu ochranných prostředků, zavážíme rovněž dopravní zdravotní služby a vybavili jsme dialyzační střediska,“ popsal Jan Bureš. Další zásobu respirátorů roušek a štítů dostanou také obce s rozšířenou působností například na zabezpečení příslušníků městské policie.

Ředitelka krajského úřadu Martina Vránová upozornila starosty na možnost uspořádat zasedání zastupitelstva města a obcí nejen k tématům spojeným s COVID-19, ale i k ostatním věcem, které je třeba řešit. Hygienici však doporučují zastupitelům zvolit videokonferenční způsob jednání. Od dnešního dne také skončila omezená pracovní doba krajského CzechPointu, nyní mohou lidé kontaktní využívat opět denně v běžném režimu.

Zdroj: Karlovarský kraj, ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *