Krizový štáb 30. 4.: Druhé očkování má v Plzeňském kraji už přes 52 tisíc lidí

Na pátečním (30. dubna) jednání Krizového štábu Plzeňského kraje byla situace vyhodnocena jako velmi dobrá. Počty nemocných i hospitalizovaných v kraji klesají. Dodávky vakcín na následující měsíce jsou přislíbené vyšší, proočkovanost obyvatel stoupá.

Epidemická situace podle ředitele KHS Plzeň Michala Bartoše i nadále v posledním týdnu pokračuje v trendu poklesu nemocných. Denní záchyty nově diagnostikovaných osob s onemocněním covid-19 se pohybují kolem 100 v celém Plzeňském kraji. Týdenní záchyt pak zhruba na 590 případech. Z odebraných testů jde o nově nemocné ve zhruba 15 %. Nejvíce nemocných se objevuje v kategorii 50-55 let.

Zlepšení v počtu nově hospitalizovaných potvrdil i tentokrát koordinátor lůžkové péče pro Plzeňský kraj prof. Jan Beneš. Před dvěma týdny bylo hospitalizováno 219 osob, k dnešnímu dni je to 124. Významně klesá také počet pacientů, kteří vyžadují intenzivní péči. Dnes je to 22 pacientů, od posledního jednání krizového štábu před dvěma týdny šlo o 60 osob na lůžkách intenzivní péče. Nemocnice v kraji se postupně vrací k běžnému režimu péče a operací. Podle vývoje v dalších dvou týdnech budou pak covidoví pacienti centralizovaně hospitalizováni v Plzni tak, aby ostatní zařízení v kraji mohla poskytovat tzv. čistou péči všem pacientům.

Očkování a dodávky vakcín

Celkem bylo v Plzeňském kraji vyočkováno již 168 363 dávek, druhou dávkou ukončené očkování má pak 52 598 osob. V kategorii 70+ je vyočkováno celkem 85 475 dávek a druhou dávkou má očkování ukončeno 29 595 osob.

V tomto týdnu do Plzeňského kraje dorazilo 21 060 dávek vakcíny Comirnaty (Pfizer), 2 400 dávek vakcíny Moderna. Pro praktické lékaře je určeno 5 900 dávek vakcíny AstraZeneca a nově také 750 dávek vakcíny Janssen, kterou už praktičtí lékaři očkují.

Na květen je přislíbena vyšší dodávka vakcín, budou postupně také uvolňovány k registracím k očkování další kategorie od 50+, předpoklad uvolňování je po týdnu.

Testování

Za poslední týden bylo v kraji provedeno více než 8 000 PCR testů a více než 67 000 antigenních testů na oficiálních odběrových místech. Do tohoto počtu nejsou započítány antigenní testy ve školách a školkách. Těch bylo v uplynulých dvou týdnech od nástupu dětí do zařízení provedeno 121 164, z toho vyšlo celkem 51 pozitivních výsledků. Potvrzeno následně konfirmací PCR bylo 21. U zaměstnanců škol bylo provedeno celkem 36 013 testů, pozitivně vyšlo 7 z nich. Konfirmací pak byl potvrzen pouze 1 případ.

Testování antigenními testy zůstává nadále na hranicích v Rozvadově, kde do konce května bude zájemce z řad řidičů a pendlerů testovat jeden mobilní tým.

Plzeňský kraj rozvezl s pomocí HZS PK testovací sady do škol v celém kraji, šlo o 188 220 sad, které jsou určeny na testování žáků i zaměstnanců škol do konce příštího týdne.

Zdroj: Plzeňský kraj, ilustrační foto

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *