Kraj za stamiliony zmodernizuje sociální zařízení v Liblíně. Z areálu zmizí finské domky

Plzeňský kraj zainvestuje stamiliony korun do modernizace a rozšíření domova sociálních služeb v Liblíně na Rokycansku. Přestavba bývalého zámku je nyní ve fázi studie, kterou vypracoval renomovaný architekt Jan Soukup. Modernizace zásadně zvýší komfort klientů. Z areálu například zmizí tzv. finské domky.

Zlepšit životní podmínky klientů domova v Liblíně chce hejtmanství zhruba deset let. „Nechtěli jsme službu přesouvat jinam. Klienti už jsou zde na ni zvyklí, navíc domov v Liblíně a okolí plní roli důležitého zaměstnavatele. S ohledem na to existovala dvě řešení. Buď postavit zcela nový objekt, nebo zrekonstruovat a rozšířit ten stávající, avšak v odlišné podobě, než se kterou počítal původní projekt. Podle srovnávací studie, kterou vypracoval architekt Jan Soukup, se jako výhodnější ukázala přestavba stávajícího objektu,“ říká náměstkyně hejtmana pro oblast ekonomiky, investic a majetku Marcela Krejsová.

Zatímco stavba nového objektu by si vyžádala náklady zhruba ve výši 330 milionů korun, výkup pozemků a změnu územního plánu, rozšíření stávajícího objektu je ve studii odhadnuto na 293 milionů. Kraj navíc nebude muset složitě hledat nové využití pro zámecký objekt, k jehož opuštění by při stavbě nového zařízení došlo.

„Nový projekt počítá se stavbou dvou pavilonů. Díky tomu se zásadně zvýší komfort všech klientů, kteří budou nově ubytováni na jednolůžkových, maximálně dvoulůžkových pokojích. V prostorách domova vznikne nové zázemí v podobě společenského sálu, místnosti pro terapie, přednáškového sálu, kavárny, knihovny s čítárnou nebo pedikúry,“ dodává Marcela Krejsová.

Projekt počítá i s demolicí nevyhovujících finských domků, ve kterých se dnes nachází 35 lůžek. Celková kapacita domova se s jeho modernizací nezmění. Dnes pojme 150 klientů se zdravotním postižením, zvláštním režimem a seniorů.

Přesnější náklady na stavbu obsáhne až nová studie, která bude základem pro výběrové řízení na zhotovení projektové dokumentace, jež by mohla být dokončena v roce 2021. Vlastní modernizace domova by mohla být realizována příští reprezentací dle rozpočtových možností kraje. Plzeňský kraj zatím počítá s tím, že by náklady uhradil z vlastního rozpočtu, ovšem po etapách a za provozu. Zda se mu podaří získat dotaci, se uvidí až podle finální podoby rámce pro nové programové období Evropské unie, které se nyní připravuje. (tz)

Foto Plzeňský kraj

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *