Kdo vyšíval, nehřešil. Liturgické oděvy od českých šlechtičen představí muzeum při komentovaných prohlídkách

První výstava liturgických oděvů v ČR zaměřující se na vlastní rukodělné práce českých šlechtičen. Taková je současná prezentace v Západočeském muzeu v Plzni, v Kopeckého sadech. Prohlédnout si ji můžete sami, ale mnohem zajímavější jsou komentované prohlídky. Ta nejbližší se uskuteční 11. ledna a další 15. února. Jejich začátek je vždy v 17 hodin.

Vystavená díla pochází nejen z rukou českých šlechtičen, ale i od několika generací panovnické rodiny Habsburků. Zapůjčené exponáty pochází z hradů a zámků ve správě NPÚ, hradu v držení původního šlechtického rodu, soukromé sbírky, diecézních kostelů několika diecézí, Arcibiskupského paláce v Praze, Metropolitní kapituly u sv. Víta, Václava a Vojtěcha a od Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele (redemptoristů) ze Svaté Hory.

Představeno je celkem 36 kasulí, dva pluviály, 1 dalmatika a dvoje šatičky na sošku Panny Marie Svatohorské. Kromě rouch ve vitrínách a informačních panelů jsou na výstavě náznakem instalovány zámecký salon a zámecká kaple. Výstavu doprovází krátká filmová ukázka přibližující divákovi zhotovování výšivek a používání vyšitých liturgických textilií.

Zdroj: Západočeské muzeum v Plzni

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *