Kašpárek pohřbil v roce 1918 monarchii. I o tom je nové plzeňské leporelo

Oslavy vzniku samostatného Československa ovládnou o víkendu Plzeň. Lidem se otevřou za symbolických 28 korun nebo zdarma muzea, galerie, památky a další objekty, uskuteční se tematické prohlídky, chystá se velký lampionový průvod, vystavení originálu Fidlovačky z roku 1834 s textem písně Kde domov můj a ohňostroj. Kromě toho město nabídne i vzdělávací projekty, například ilustrované leporelo či vědomostní soutěž, školákům se otevře i zážitkový park.

Z novinek, které jsme u příležitosti stého výročí vzniku Československa připravili, je to například ilustrované leporelo, jež nevšedním způsobem seznamuje děti a mládež s okolnostmi vzniku Československa se zaměřením na plzeňské reálie,“ přiblížil první náměstek primátora Martin Baxa.

Město chce pořádáním akcí,  které mají vztah k různým výročím, přispět k tomu, aby se děti seznámily s historií zábavnou formou. Po úspěšném vydání leporela k osvobození Plzně americkou armádou a zájmu o soutěž pro rodiny s dětmi při Slavnostech svobody tak navazuje dalším projektem. Podklady ke stému výročí vzniku republiky lze využít jak ve škole, tak k samostudiu. Veřejnost se s nimi seznámí prostřednictvím soutěže, která je součástí Plzeňských oslav vzniku republiky.

Vědomostní soutěž, určená především rodinám s dětmi,  seznámí účastníky s tím, jak Plzeň prožívala první světovou válku a rok 1918, a zároveň jim představí státní symboly naší země. Soutěž má výchozí místo v mázhauzu radnice na náměstí Republiky 1, první účastníky přivítá 27. října v 10 hodin. Na vydání leporela se podíleli Lucie Rohlíková, Miroslav Breitfelder a Jan Topinka, kteří připravili i související webové stránky.

Předzvěstí víkendových oslav republiky v Plzni bude i zážitkový park, jedná se o projekt putující po českých městech s názvem Zažijte to znovu! Interaktivní výstava, která v pátek 26. října představí prostředí prvorepublikové školy, spořitelny či kavárny doplněné o virtuální realitu, vznikla mimo jiné s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Akademie věd České republiky. Zážitkový park (škola a virtuální prohlídka) bude otevřen již v pátek dopoledne pro školy. (tz)

Repro MMP

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *