Karlovarský kraj se obrátil na vládu kvůli záchraně lázeňství a nastínil i soubor opatření

Pandemie COVID-19 fatálně zasáhla lázeňství, hotelnictví a cestovní ruch v Karlovarském kraji. O práci v lázeňských hotelech a balneoprovozech i navazujících službách přijdou tisíce lidí. Hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis se proto obrátil na premiéra Andreje Babiše a další vládní představitele, aby pomohli dramaticky se zhoršující situaci urychleně řešit.

„Lázeňství je pro Karlovarský kraj klíčovým odvětvím nejen z hlediska přírodního a historického dědictví, ale především z pohledu ekonomiky. Tento obor zaměstnává 1/5 obyvatel Karlovarského kraje a tvoří až 20 procent HDP. O kritické situaci lázeňských hotelů, zařízení a s tím spojených služeb máme informace od Svazu léčebných lázní ČR, Sdružení lázeňských míst ČR, od Asociace hotelů a restaurací, Krajské hospodářské komory nebo CzechInvestu. Z toho důvodu se obracíme na vedení státu a žádáme o taková opatření, jež by pomohla odvrátit devastaci našeho lázeňství, které je světově proslulé a významně přispívá k šíření dobrého jména naší země daleko za jejími hranicemi,“ uvedl hejtman Petr Kubis.
Na základě podnětů aktérů cestovního ruchu a lázeňství v regionu vznikl soubor opatření, která by stabilizaci odvětví mohla zásadně přispět. „Víme, že je těžké v současnosti stanovit jakékoliv přesné datum, ale potřebovali bychom znát alespoň výhledově termín otevření lázeňských provozů v alternativách, případě parametry, za kterých se restrikce uvolní. Dále apelujeme na to, aby lázeňská péče zůstala zachována v úhradovém systému zdravotních pojišťoven. Lázeňské péči by rovněž výrazně pomohlo usnadnění nových nástupů, urychlení schvalování pro nové klienty, popřípadě rozšíření indikačního seznamu pro poskytování lázeňské léčebné rehabilitační péče,“ vysvětlil uvolněný zastupitel Vojtěch Franta a dodal, že nutná je také intenzivní kampaň na podporu domácího cestovního ruchu a s tím spojené navýšení finančních prostředků státu na kampaň #světovéČesko agentury CzechTourism.

K dalším opatřením by měla patřit pokračující podpora z programu Antivirus, který by měl takzvaně krýt i období po odvolání mimořádných opatření. V případě řady lázeňských provozů také dojde s ohledem na specifickou situaci v regionu a nejasnou perspektivu k dalšímu propouštění zaměstnanců. Vyplácení odstupného se může pro mnohá zařízení stát likvidačním. Proto chce kraj společně hledat formu kompenzace prostřednictvím pomoci státu pro tyto instituce. „Dále navrhujeme, aby stát ve spolupráci s krajem inicioval vznik záchranného fondu, jenž by tuto klíčovou oblast českého cestovního ruchu dlouhodobě podporoval a zajistil její přežití a perspektivu,“ zdůraznil Vojtěch Franta s tím, že by kraj také ocenil podporu státu pro vznik voucherů na pobyt v lázeňských zařízeních na území Karlovarského kraje pro zdravotníky a složky IZS s částkou 5 tisíc korun na jednoho klienta. „Skupina lidí, kteří by měli na vouchery nárok, by mohla zahrnovat i ostatní v první linii boje s pandemií, včetně řidičů ve veřejné dopravě, prodavaček v otevřených obchodech a další,“ doplnil Vojtěch Franta.

O plánu záchrany cestovního ruchu a lázeňství se chystá Karlovarský kraj diskutovat s ministerstvem kultury a ministerstvem pro místní rozvoj. Hejtman Petr Kubis proto oslovil ministra kultury Lubomíra Zaorálka ohledně společné videokonference, spojit se chce rovněž s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou. „V první řadě jde nám všem o ochranu zdraví a životů pracovníků v lázeňství, lázeňských hostů i turistů před nákazou koronavirem. Je ale třeba si také uvědomit, že pokud se například uvolní opatření vlády související s lázeňstvím a službami v cestovním ruchu v červnu, pak by na území našeho regionu přišlo v tomto oboru o práci přes 8 tisíc lidí. S každým dalším týdnem a měsícem se stav bude dál komplikovat,“ uzavřel hejtman.

Zdroj: Karlovarský kraj, ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *