Karlovarský kraj se možná dočká lepšího signálu i vysokorychlostního internetu

Karlovarské hejtmanství vyslyšelo stížnosti lidí na špatné pokrytí regionu signálem mobilních operátorů a neexistující vysokorychlostní internet a spojilo se s územními koordinátory centrály Broadband Competence Office (BCO), kterou zastřešuje Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

Představitelé BCO se v minulém týdnu setkali s členy Rady kraje Vojtěchem Frantou a Vítem Hromádkem, aby si společně nastavili postup budoucí spolupráce. „BCO se mimo jiné zaměřuje na rozvoj vysokorychlostních sítí internetu. Zásadní pro řešení problémů s připojením je především zjistit konektivitu v dané oblasti, zda existuje v místě nějaká páteřní síť, dále typ připojení – jestli jde například o optický kabel, metalické sítě či bezdrátové připojení. Pak je potřeba zmapovat, kolik aktivních operátorů v jednotlivých lokalitách funguje včetně informací o kvalitě pokrytí. V případě existence potřebné infrastruktury, to znamená takzvaných „černých míst“, je nutné po dohodě s operátorem najít nejvhodnější způsoby jejího rozšíření. V případě již existujícího strategického rozvojového projektu je pak nutné proces urychlit. V takzvaných „bílých místech“, tj. místech kde potřebná infrastruktura neexistuje, by spolupráce s koordinátorem BCO zahrnovala také vytipování možnosti dotačních pobídek pro operátory, ze kterých by bylo možné pokrytí obcí spolufinancovat. Jednou z nich je například Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost,“ popsal krajský radní Vít Hromádko.
Na základě jednání s koordinátorem BCO Karlovarský kraj vytipoval tři obce pro vzorovou analýzu popsaných dat. „Data se vyhodnotí a aplikují na zbylé obce s problematickým pokrytím internetu. Následně budou starostové seznámeni s konkrétními výstupy za osobní účasti územního koordinátora BCO a zástupců operátora. Pak už bude záležet i na aktivitě jednotlivých obcí, jak půjdou řešení této problematiky naproti. K diskusi lze samozřejmě přizvat i zástupce Českého telekomunikačního úřadu,“ dodal Vít Hromádko.

Kraj připravil pro zástupce BCO seznam obcí s problematickým pokrytím signálem i internetovým připojením. „Chceme také uzavřít memorandum o spolupráci, které se stane základem pro řešení problému s konektivitou a pokrytím. Aktivity koordinátora BCO chceme prezentovat během ledna členům Komise pro inovace, vědu a výzkum, smart region a informační technologie Rady Karlovarského kraje a vytvořit platformu zástupců kraje, BCO, starostů dotčených obcí, Českého telekomunikačního úřadu i krajských informatiků. Smyslem všech aktivit je pomoci obcím posunout se v řešení této problematiky, protože hlavně v krizových situacích, kdy je třeba přivolat záchranáře nebo jiné složky integrovaného záchranného systému, musí mít starostové jistotu, že se kdykoliv dovolají, kam je třeba. A připojení k internetu je v době, kdy se digitalizace veřejné správy skloňuje ve všech pádech, naprosto nezbytné,“ doplnil náměstek hejtmana Vojtěch Franta.

Zdroj: Karlovarský kraj, ilustrační foto

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *