Karlovarské hejtmanství rozšíří přírodní rezervaci Chlum. Roste tam vzácný jeřáb manětínský          

Karlovarský kraj rozšíří původní přírodní rezervaci, která se nachází na jižním svahu vrchu Chlum u obce Novosedly na Karlovarsku. Jedná se o jedno z nejstarších a nejcennějších zvláště chráněných území světového významu, a to s ohledem na výskyt jeřábu manětínského, jež se jinde nevyskytuje.  

„Cílem dlouhodobé péče je zejména zachování a udržení populace všech zvláště chráněných a ohrožených druhů rostlin, mezi které patří kromě jeřábu manětínského také vzácné orchideje, společenstva teplomilných doubrav, skalní vegetace a suťové lesy na čedičovém kopci,“ uvedl radní pro oblast životního prostředí, zemědělství a energetiky Karel Jakobec.

Území již bylo vyhlášeno přírodní rezervací v roce 1947. Nový záměr ale řeší dosavadní nedostatečnou ochranu unikátní populace jeřábu manětínského. Ta nebyla zahrnuta v původním vyhlášení přírodní rezervace Chlum. Po jejím zapracování do nového záměru se zhruba trojnásobně zvětšila rozloha přírodní rezervace.

„Toto území je specifické svou polohou ve výšce šesti set metrů a půdou vulkanického původu. Právě díky teplu se tam daří vzácným a ohroženým druhům rostlin.  Ze zástupců dřevin jsou to například dub zimní, dub žlutavý nebo skalník celokrajný. Na jaře tam rozkvétají prvosenky jarní, mochny bílé nebo plicník úzkolistý,“ doplnil radní Karel Jakobec.

Zdroj: Karlovarský kraj, ilustrační foto

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *