Karlovarská hejtmanka apeluje na premiéra: pokračujte ve stavbě D6 a plánujte ji na 130kilometrovou rychlost

Zastupitelstvo Karlovarského kraje nesouhlasí s tím, aby se v plánovaném úseku D6 mezi Olšovými Vraty a Bošovem omezila rychlost na 110 km/hod. Dále zastupitelé nesouhlasili ani s opětovným odložením výstavby dálničního napojení německé dálniční sítě na českou dálniční síť propojením silnic A93 a D6 ve směru od Chebu. Hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová o těchto rozhodnutích informovala dopisem premiéra Andreje Babiše a ministra dopravy Vladimíra Kremlíka a vysvětlila, jaké důvody k tomu zastupitele vedou.

„V případě D6 nám jde o to, že v roce 2013 ministerstvo dopravy provedlo změny ve svém pojetí vysokokapacitních komunikací a navrhlo přeřazení rychlostních silnic do kategorie dálnic. Na základě toho byla později zrušena kategorie rychlostních silnic. I z toho důvodu žádáme, aby ministerstvo dopravy ohledně D6 přehodnotilo svůj záměr a aby se budoucí trasa na území našeho regionu už v projektové dokumentaci připravovala jako vysokokapacitní komunikace, tedy čtyřproudá dělená dálnice D6 s rychlostí 130 km/h, a to i vzhledem k bezpečnosti a kvalitě životního prostředí v tomto úseku,“ uvedla hejtmanka.

Kraj také trápí další odložení výstavby dálničního propojení německé dálnice A93 a české D6. Německá strana podle aktuálních informací zvažuje odklad zahájení prací a vyřazení stavby z naléhavých priorit Spolkového plánu rozvoje dopravních cest do roku 2030. „Proto jsme připravili rezoluci, v níž apelujeme na vládu Spolkové republiky Německo, spolkové země Bavorsko a na příslušné úřady a instituce, aby zajistily provozuschopné pokračování této dopravní spojnice od hraničního přechodu Pomezí/Schirnding a její napojení na dálnici A93 u Marktredwitz. Tím by se evropská silnice E48 stala moderní spojnicí mezi Německem a Českou republikou a symbolem dobrých sousedských vztahů obou zemí. Výzvu směrem k uvedeným německým orgánům může učinit pouze česká vláda. Z toho důvodu jsem oslovila pana premiéra, aby zahájil jednání a uložil provést potřebné úkony také ministru dopravy,“ upřesnila hejtmanka. Napojení silnice od Chebu k Pomezí/Schirndingu, které už je na případné rozšíření technicky připravené, bude zajišťovat česká strana. (tz)

Ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *