Jako v galerii. Komentovaná prohlídka ozvěn benátského bienále dnes v premiéře České televize

Národní galerie Praha reaguje na neobvyklou situaci způsobenou pandemií posilováním svého online obsahu. Česká televize ve čtvrtek 23. 4. uvede exkluzivně premiéru komentované prohlídky výstavy Ozvěny Benátského bienále: Stanislav Kolíbal, která se nachází v momentálně uzavřeném Veletržním paláci. Výstava byla veřejnosti otevřena pouhé čtyři dny.

V souvislosti s pandemickou situací uzavřela Národní galerie Praha 10. března až do odvolání své výstavní prostory, stejně tak jako ostatní instituce, a od té doby přirozeně směřuje své aktivity na online kanály.

„Snažili jsme se přizpůsobit a operativně reagovat na vzniklé okolnosti, cílem bylo, abychom zůstali otevření našim návštěvníkům a alespoň trochu jim zpříjemnili chvíle omezené volnosti pohybu. Jsme přesvědčeni, že pozitivní obsah v médiích je potřeba více než kdy jindy,“ říká tisková mluvčí galerie Eva Sochorová. „Disponujeme bohatými online sbírkami, připravili jsme komplet nový digitální obsah, mimo jiné živé přenosy komentovaných prohlídek, díky kterým nahlédne návštěvník do skrytých zákoutí galerie,“ doplňuje.

Mezi nimi je i první komentovaná prohlídka výstavy Ozvěny Benátského bienále: Stanislav Kolíbal, která se nachází v momentálně uzavřeném Veletržním paláci. Otevřena pro veřejnost byla 6. 3., své dveře pak uzavřela pouhé čtyři dny poté. Touto virtuální cestou nyní diváky po jednotlivých dílech provádí kurátorka Julia T. Bailey. Záměrem bylo vytvořit pocit, jako by návštěvník skutečně procházel výstavou.

„Během instalace jsme si samozřejmě neuvědomili, jak budou tyto práce jednou vyznívat v tomto neočekávaném novém světě a jak intenzivně budou schopny reflektovat „morálku naší doby“. Je nesmírně inspirativní vidět Kolíbalova díla v novém, naprosto nepředvídatelném kontextu“, říká kurátorka Julia T. Bailey k samotnému výkladu. „Kresby, sochy, obrazy a instalace odrážejí lidskou odolnost, která se dokáže přizpůsobit a dokonce prospívat v nejistých dobách, najít strukturu v chaosu, stabilitu ve změně a dokonalost v nedokonalosti,“ dodává.

Prohlídka vznikala už v době přísných hygienických opatření, tedy kurátorka má po celou dobu výkladu přes obličej netradičně roušku. To dělá prohlídku specifickou a pevně zakotvenou v tomto mimořádném období.

Stanislav Kolíbal je český sochař a výtvarník, který se řadí ke klíčovým představitelům českého minimalismu a abstraktního geometrického umění. Osobnost, která dlouhé roky ovlivňovala a stále ovlivňuje veřejný prostor.

Výstava Ozvěny Benátského bienále: Stanislav Kolíbal byla pod názvem Bývalé Nejisté Tušené prvně představena v rámci Českého a Slovenského pavilonu na 58. ročníku mezinárodního bienále v Benátkách v květnu 2019. V roce 1925, kdy se Stanislav Kolíbal narodil, začala stavba Veletržního paláce v Praze a zároveň i československého pavilonu v Benátkách. Jak název současné výstavy napovídá, nejedná se o reprízu, ale spíše o přehodnocení jejích ozvěn z enigmatického italského města v české metropoli. Instalace v interiéru Veletržního paláce opisujícím velikost benátského pavilonu, byla původně koncipována v reakci na architekturu budovy včetně nového díla inspirovaného jeho fasádou. Malou dvoranu oživují jasné nástěnné kresby, jež motivicky vycházejí z rozměrů budovy, zatímco jedna z Kolíbalových konstruktivistických soch z 90. let ve formě modelu jeho Stavby zdůrazňuje umělcovo důležité propojení malby, kresby, sochy a architektury. Návštěvníci získávají nový pohled na umělcovu hlubokou vizi.

Prohlídka, jejímž iniciátorem je Národní galerie Praha a tvůrcem společnost Forma produkce, vznikla za podpory generálního partnera NGP Komerční banky. V premiéře ji uvede Česká televize na programu ČT art 23. 4. ve 21.45. Komentovanou prohlídku bude možné od následujícího dne zhlédnout i prostřednictvím sociálních sítí NGP (Youtube a Facebook) či na webu České televize.

Ozvěny Benátského bienále: Stanislav Kolíbal 6. 3. – 19. 7. 2020 | Veletržní palác – Malá dvorana (kurátorka: Julia T. Bailey)

Zdroj: Národní galerie Praha

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *