Jak se dostal bobr do čističky ve Starém Plzenci? To odborníci neví, ale zachránili ho

Na zavolání obsluhy čističky ve Starém Plzenci v sobotu 14. srpna vyjížděli zvířecí záchranáři k případu bobra evropského spadlého do betonové retenční nádrže, tedy bezpečnostního přepadu dešťové vody. Jak se bobr do nádrže bez vody dostal, nikdo nezjistil, ale sám vylézt ven opravdu nemohl.

“Na místo nás přivolala obsluha čistírny, která všechny nádrže v objektu  pravidelně kontroluje. Tuto sezonu se však nejedná ani zdaleka o ojedinělý případ, bobra hned dvakrát po sobě odchytávali strážníci Městské policie Plzeň. Dle informace od kolegů, tak jeden zbloudilý bobr se pohyboval večer na Americké třídě v Plzni kousek od řeky Radbuzy. Podruhé vyjížděli strážníci k odchytu dalšího bobra do areálu plzeňského pivovaru,” uvedl šéf Záchranné stanice živočichů v Plzni Karel Makoň.

Ve všech třech případech byl náš největší hlodavec odchycen a vypuštěn na nejbližší řeku. “Výskyt a pohyb bobrů na plzeňských řekách dlouhodobě monitorujeme a je běžný. Podle zjištěných dat je populace bobra evropského v Plzeňském kraji na svém vrcholu, a tak zejména mladí samci jsou kolikrát v rámci přirozené přírodní selekce vyhnáni mimo vodu a z teritoria domovských rodin, které si své území nekompromisně střeží,” říká Karel Makoň. “Za posledních deset let jsme dokonce zachytili i několik úhynů mladých samců, kteří byli pokousáni či zabiti jiným bobrem. I tak si příroda sama reguluje počty divokých zvířat v ekosystému,” dodal.

Tentokrát to dopadlo dobře a bobr si už zase brázdí vody Úslavy.

Zdroj: Záchranná stanice živočichů Plzeň

Na fotografiích vyproštění a vypuštění bobra evropského po pádu do betonové nádrže ČOV ve Starém Plzenci.  Bobr vypuštěn zpět na řeku Úslavu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *