Hotelovka zvládla svátek vína na výtečnou. Škola patří ke špičce v Evropě

Svátek Beaujolais Nouveau přináší spoustu gurmánských zážitků. Mladé svěží francouzské víno se začíná prodávat každý rok vždy třetí čtvrtek v listopadu. A tento den se ve Francii rovná téměř státnímu svátku. Spolu s vínem s charakteristické silnou vůní s ovocným buketem se podává i pravé menu pocházející ze země Galského kohouta.

S francouzským menu přišla ve čtvrtek 21. listopadu i jedna z nejstarších a nejvýznamnějších vzdělávací center hotelového průmyslu v Evropě – Hotelová škola v Mariánských Lázní společně s tamním Sommelier klubem.

„Kromě pravého Beaujolais z vinařské oblasti severně od města Lyon podávají naši studenti za dohledu odborných mistrů jako hlavní chod francouzského kohouta na víně z chovu Bres Golváz s restovanými žampiony, cibulkami v medovém karamelu, opečenou slaninou a s bagetkou,“ čte v jídelníčku hlavní organizátor akce, profesor školy s více než třicetiletou praxí sommeliéra Karel Babka. A když už jsme začali dělat chutě, doplňme ještě lotrinský sýrový salát jako předkrm, lyonskou cibulačku jako polévku a e´clar Ludvíka XIV. coby dezert. Nutno přiznat, že se jak kuchařům, tak i číšníkům celá akce pořádaná pro veřejnost hodně povedla.

Hotelová škola Mariánské Lázně vznikla už v roce 1928 a dodnes má velké renomé. Její absolventi jsou žádaní ve špičkových hotelech a restaurantech nejen v Česku, ale i v sousedním Německu a Rakousku. Umožňuje studium čtyřletého oboru s maturitou Hotelnictví a turismus, dvou tříletých oborů završených získáním výučního listu Kuchař a Číšník/Servírka a dvouletého nástavbového oboru s maturitou Gastronomie. Žáci absolvují prázdninové praxe doma i v zahraničí –  ve Francii, Německu, Itálii, Kypru, Řecku i v Japonskou. Znalosti získané teoretickou a praktickou výukou úspěšně využívají i při profesních soutěžích na regionální, celorepublikové i mezinárodní úrovni v oborech číšník, barman, kuchař, sommelier a barista.

Škola disponuje pěti moderními kuchyněmi s výrobní kapacitou 1100 jídel denně, dvěma restauracemi s kapacitou 180 míst, dvěma salonky pro 30 hostů, stylovým vinným sklípkem s kapacitou 50 míst; střediskem rychlého občerstvení a čtyřmi učebnami pro výuku práce na PC.

Foto A. Žižka

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *