Hejtmani chtějí zakázat kamiony na krajských silnicích. A od státu požadují víc peněz na opravy
O návrhu na zákaz vjezdu kamionů na silnice II. a III. tříd i o požadavku na finanční prostředky od státu ohledně oprav krajských komunikací jednali hejtmanky a hejtmani českých a moravských krajů. 19. jednání Rady Asociace krajů se konalo v úterý v Rychnově nad Kněžnou v Královéhradeckém kraji.
Hejtmani plně podpořili pozměňovací návrh, který ve Sněmovně podala Jana Mračková Vildumetzová a kterým by se měl změnit zákon o silničním provozu. „Návrh obsahuje zákaz vjezdu tranzitních nákladních automobilů převyšujících svou hmotností 12 tun na silnice II. a II. tříd. Samozřejmě by to neplatilo pro nutnou vykládku a nakládku zboží, obslužné činnosti, pro nezbytné natankování u čerpacích stanic a podobně. Je to návrh, který jsem koordinovala s ministerstvem dopravy, nyní jde do třetího čtení, poté do Senátu,“ upřesnila Jana Mračková Vildumetzová. Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek navrhl během debaty se zástupci ministerstva dopravy a profesního sdružení ČESMAD Bohemia spolupráci se Senátem na doplnění výjimek pro vjezd nákladní kamionové a tranzitní dopravy na silnice II. tříd tam, kde suplují funkci silnic I. tříd, což je například spojnice mezi okresními městy.
Pro rok 2020 budou kraje opět požadovat od státu 4 miliardy korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury na opravy silnic II. a III. tříd a mostů. „Navrhuji také pozvat na jednání ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou a jednat s ní o podmínkách nové výzvy, v rámci které by kraje v příštím roce mohly čerpat z Integrovaného regionálního operačního programu na opravy krajských silnic evropské dotace a měly přitom stejnou startovní čáru,“ dodala předsedkyně Rady Asociace krajů.
Jednalo se i o financích pro poskytovatele sociálních služeb, na které bylo ve státním rozpočtu pro rok 2020 schváleno 18, 4 miliardy korun. V sumě jsou ale zahrnuty i peníze na zajištění nadregionálních služeb. Poskytovatelům by mělo pomoci i rozumné navýšení úhrad pro uživatele služeb. O změně vyhlášky o úhradách, která se neměnila od roku 2014, kraje jednaly opakovaně s ministryní práce a sociálních věcí, ale ke změnám úhrad zatím nedošlo.
Rada Asociace krajů také podpořila zákonodárnou iniciativu Pardubického kraje, na základě níž by měla dětská centra v budoucnu být financována nejen z peněz zřizovatele, tedy kraje, ale měla by možnost nasmlouvání výkonů s pojišťovnami, což by krajům snížilo náklady. Jednalo se i o financování urgentních příjmů regionálních nemocnic, na které je navázána lékařská pohotovostní služba, v příštím období.
Zdroj: Asociace krajů ČR