Hamernický den je letos v Dobřívě už potřicáté. Soutěžit se bude o Dobřívský cvoček

V sobotu 20. května 2023 se bude konat jubilejní 30. Hamernický den. Také tento ročník bude probíhat v areálu národní kulturní památky Vodní hamr Dobřív, pobočky Západočeského muzea v Plzni. Dobřívský horní hamr je největší a nejvýznamnější památka svého druhu v ČR. Dnešní zděná budova byla postavena začátkem 19. století na místě starších dřevěných hamrů z let 1658 a 1701. Bohaté strojní vybavení pochází z 19. století.

“Původně se v hamru zkujňovalo vysokopecní surové železo, ze kterého se vykovávaly tyčové polotovary. Po rozšíření modernější ocelářské technologie přešel hamr koncem 60. let 19. století na výrobu těžkého kovaného nářadí,” uvedla mluvčí Západočeského muzea v Plzni, pod které Vodní hamr v Dobřívě patří, Romana Němečková. “Ve druhé polovině 20. století byla výroba v hamru i v huti pod ním zastavena. Prostor hamru se stal muzejní expozicí, která slouží jako doklad staré průmyslové výroby,” dodala.

Hamernický den je oslavou řemeslné práce a je také setkáním všech, jenž mají co do činění se zpracováním kovů, jeho dobýváním či tavbou. Svoji dovednost zde v minulých letech předváděli nejen kováři, ale i pasíři, podkováři, zbrojíři, slévači, nožíři, dráteníci, z příbuzných oborů sekerníci, uhlíři, hutníci. Návštěvníci mohou na této akci s bohatým kulturním programem nahlédnout i pod ruce učňů kovářského řemesla, zapojených do soutěže zručnosti Dobřívský cvoček.

Z Rokycan a z Nezvěstic pojede historický motorový vláček Hamerník Expres.

To vše se uskuteční v sobotu 20. května od 9.00 do 18.00 hodin. Slavnostní zahájení s představením hostů je plánováno na 10:00 hod. Vstupné: 100 Kč plné, 80 Kč zlevněné, 250 Kč rodinné (2 dospělí + max. 3 děti).

Zdroj: Západočeské muzeum v Plzni

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *